X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Polskie łaziki marsjańskie odnoszą sukces

Łazik
Opracowanie: Casio
Źródło: Casio
Polski łazik marsjański MAGMA2 zwyciężył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków z York University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA.

Partnerem technologicznym polskiej ekspedycji była firma Casio Exilim.

Łazik
Opracowanie: Casio
Źródło: Casio
Olbrzymi sukces polskiego robota to w dużej mierze zasługa dużej pomysłowości jego konstruktorów. Po raz pierwszy bowiem w historii zawodów URC, pojawił się łazik wyposażony w tzw. heksakoptery, które umożliwiły dodatkową obserwację terenu z powietrza i zwiększyły szanse MAGMY2 na zwycięstwo. Polską ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.
Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu - mówi Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.

Łazik
Opracowanie: Casio
Źródło: Casio
Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej Mars Society. Podczas trzech dni, zespoły musiały wykonać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. W realizacji wszystkich zadań polskim zespołom towarzyszyły aparaty kompaktowe Casio Exilim G1.

Jednymi z największych zagrożeń dla każdego aparatu jest pył i skrajnie wysoka temperatura. Pustynia Utah z racji swych warunków klimatycznych, które są zbliżone do tych panujących na Marsie, była najlepszym miejscem do sprawdzenia granic wytrzymałości Casio Exilim G1 – mówi Piotr Wierzbicki z firmy Casio. Cieszy, że nasz model sprostał tym wręcz kosmicznym siłom natury i przyczynił się do sukcesu polskich konstruktorów – dodaje Wierzbicki.
Zespół MAGMA2 za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz nagrody finansowej, otrzyma również możliwość specjalnej prezentacji robota podczas międzynarodowego konwentu Mars Society, na który zaproszeni zostali przedstawiciele NASA oraz firm z sektora kosmicznego. Dodatkowe korzyści to kontakty nawiązane z pracownikami NASA Ames Research Center i firmy Space X.

Więcej szczegółów na temat samej wyprawy można znaleźć na stronie
Źródło: Planet PR
Opracowanie: Szymon Bryła
18-08-22 11:11:01