X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Klimat minionych epok czyli krótko o tym, jak powstają podłogi postarzane

drewniane podłogi
Opracowanie: ESCO
Źródło: ESCO
Nie musimy już czekać latami, by deski nabrały charakteru i znamion czasu, gdyż w ofercie producentów podłóg coraz częściej pojawiają się tak zwane gotowe podłogi postarzane. Są one eleganckie i szykowne, znakomicie komponują się z klasyczną aranżacją wnętrza i licznymi antykami. Najlepiej prezentują się w przestronnych rustykalnych pomieszczeniach, przywodząc na myśl klimat minionych epok.

Niektóre firmy traktują podłogi postarzane jako uzupełnienie swojej oferty, inne natomiast, jak Antiqua Oak czy Chapel Parket, skoncentrowały swoją działalność tylko i wyłącznie na wytwarzaniu starych, unikatowych desek. Głównym mankamentem tych przepięknych posadzek jest jednak wysoka cena (nawet 500, 600 zł/m2) oraz brak możliwości ich odnawiania – cyklinowania.

Do produkcji parkietów postarzanych wykorzystuje się przede wszystkim dąb rustykalny z licznymi sękami, cięciami i naturalnymi przebarwieniami. Wygląd starej drewnianej podłogi zawdzięcza on odpowiednim procesom technologicznym wpływającym zarówno na strukturę powierzchni drewna, jak i kolor, dzięki czemu podłogi uzyskują nową fakturę i głębszą barwę.

Decydując się na zakup podłogi postarzanej, warto wiedzieć jak przebiega cały proces nadawania jej tak niezwykłego wyglądu. Dla przykładu, podłogi Chapel Parket w pierwszym etapie poddawane są umyślnym uszkodzeniom mechanicznym. Aby zapewnić perfekcyjne łączenie elementów podczas instalacji, każdy element jest osobno sprawdzany a część pióro-wpust ręcznie wygładzana. Kolor starego drewna to efekt reakcji naturalnych garbników obecnych w drewnie dębowym na działanie oparów amoniaku, związków wapna i innych czynników chemicznych. Uzyskanie odpowiedniego koloru drewna to proces długotrwały, a ostateczna barwa utrwala się po upływie trzech do sześciu miesięcy. Proces zabezpieczenia powierzchni drewna rozpoczyna głębokie otwarcie porów. Pierwsze aplikacje olejów mają za zadanie dotarcia jak najgłębiej w strukturę drewna. Z kolei, następujące po sobie wielokrotne nagrzewanie, olejowanie, szczotkowanie i polerowanie zapewnia doskonałą penetrację struktury desek przez naturalne oleje woskowe. W końcowym etapie stosuje się olej nawierzchniowy wzmocniony związkami krzemu, który zamyka pory i tworzy gładką warstwę zwiększającą twardość i odporność desek na ścieranie.

Również w przypadku kolekcji podłóg Pelgrim (ESCO) to nie czas, a zastosowanie nowoczesnych metod postarzania sprawia, że otrzymujemy wygląd pięknej, wieloletniej podłogi z licznymi naturalnymi niedoskonałościami.

Kolekcja Pelgrim firmy ESCO występuje w postaci litej deski dębowej fazowanej z dwóch lub czterech stron. Dzięki starzeniu i barwieniu drewno uzyskuje efekt typowej platyny, którą można osiągnąć jedynie wskutek eksploatacji podłogi >> listwy przypodłogowe drewniane przez długi czas. deska (zobacz http://www.parkietypryczynicz.com.pl/oferta-pl/) firmy ESCO produkowana jest z wspomnianego dębu rustykalnego z otwartymi lub ukrytymi sękami, małymi pęknięciami oraz z różnymi rodzajami cięć (promieniowymi, stycznymi), które nadają jej przytulny i wiekowy wygląd.

Tak jak w przypadku podłóg Chapel Parket, zastosowanie oparów amoniaku skraca obróbkę postarzania posadzek ESCO do 12-24 godzin, a kontakt z kwasem garbnikowym (taniną) nadaje strukturze drewna szlachetny charakter. Po postarzaniu deska pokrywana jest olejobejcą OSMO, co poprawia jej atrakcyjny wyglądu i uodparnia ją na uszkodzenia mechaniczne. Technologia będąca podstawą procesu obróbki gwarantuje lepsze parametry eksploatacyjne oraz ułatwia pielęgnację i konserwację. Pielęgnacja podłóg postarzanych nie jest przy tym specjalnie wymagająca. Zazwyczaj wystarczy jedynie przecieranie i odkurzanie ich powierzchni.
Źródło: Podlogi.info
Opracowanie: podłogi.info
22-05-27 11:02:55