X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Biuro w domu

biuro
Opracowanie: mkosut
Praca w domu staje się coraz popularniejsza. Zdania psychologów są podzielone. Część uważa, że efektywnie można pracować jedynie poza domem. Po powrocie powinniśmy odciąć się od pracowniczych obowiązków – poświęcić czas odpoczynkowi i rodzinie.

Z drugiej strony osoby, które potrafią pracować i wypoczywać w domu, do tego odnoszą sukcesy zawodowe, mogą poszczycić się doskonałą samodyscypliną i organizacją.

Aby praca w domu była efektywna, należy wyodrębnić choć fragment przestrzeni, w której można się skoncentrować, nawet wtedy, gdy w mieszkaniu jest komplet domowników.
Bardzo trudno jest pogodzić pracę i bycie w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest osobne pomieszczenie w domu lub w mieszkaniu.
Taka organizacja jest możliwa wyłącznie w przestronnym wnętrzu, gdzie wydzielenie dodatkowej przestrzeni nie wpłynie na ergonomię pozostałych pomieszczeń.

Biuro w salonie
Jeśli biuro trzeba urządzić w niewielkim mieszkaniu lub w kawalerce wymaga to dużo więcej kreatywności i wysiłku. Niektórzy wydzielają kąt do pracy w sypialni. Buczenie wiatraka o późnych godzinach nocnych może być drażniące dla partnera, który musi się wyspać aby rano pojechać do pracy poza (domu kaz warszawa).
Pomimo tego, że godziny pracy należy wyznaczać w ciągu dnia, bywa różnie i takie sytuacje mogą się zdarzyć.

Lepszą lokalizacją kąta do pracy będzie pokój dzienny.

Jak urządzić kąt do pracy w małym mieszkaniu?
Aby urządzić kąt do pracy w małym mieszkaniu wystarczy:
- wygodne biurko
- krzesło
- miejsce na dokumenty
- dobre oświetlenie
- niezbędny sprzęt: telefon, komputer, urządzenia biurowe.

Sklepy meblowe oferują ciekawe systemy mebli biurowych do salonu. Okazuje się, że to powszechna forma aranżacji. Systemy dostępne są w identycznym stylu i dekorze co meble do salonu.

Dzieląc biuro i salon trzeba być odpornym na rozpraszacze (takie jak telewizor, czy bawiąca się pociecha) i zdyscyplinowanym pod względem porządków. Na wstępie powinno się wyeliminować "czynniki bałaganotwórcze", jak np.: tablica korkowa i kuwetki na dokumenty.

Oświetlenie i mikroklimat biura
Światło dzienne jest przyjemne, ale ostre promienie słoneczne nie sprzyjają koncentracji. Odbijają się od monitora lub rażą w oczy. Odstęp od monitora powinien wynosić ok. 40-50 cm.
Optymalna temperatura do pracy to 21 do 22 stopni C. Duże znaczenie ma też kolor ścian, który powinien mobilizować do pracy. Ponieważ gusta są różne, dobór odpowiedniej kolorystyki jest kwestią indywidualną.

BHP pracy przy komputerze – kilka ważnych zasad
Współczesne meble biurowe, także te, które chcemy kupić do pracy w domu, powinny spełniać określone normy BHP.
Krzesło powinno mieć:
- regulowane oparcie
- regulowana wysokość siedziska: 35-55 cm
- miękką tapicerka
- podłokietniki
Biurko powinno mieć:
- blat na wysokości 72-75 cm
- stabilną podstawę
- powierzchnię, która zmieści: klawiaturę, monitor i materiały pomocnicze do pracy

Aby kark i oczy nie przemęczały się podczas pracy górna krawędź monitora powinna się znaleźć na wysokości wzroku.
Źródło: Stylownik
19-05-17 07:02:02