X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Szafa wnękowa - ekonomiczne wykorzystanie zakamarków

półki
Opracowanie: KOMANDOR S.A.
W dobie nowoczesnych aranżacji panuje moda na minimum mebli i maksimum przestrzeni. Wiadomo jednak, że wszystkie rzeczy, które posiadamy lub zapragniemy posiadać muszą mieć swoje miejsce.

Wbrew pozorom bardzo łatwo pogodzić obie rzeczy. Rozwiązaniem są systemy zabudowy wnęk i zakamarków. To ekonomiczne rozwiązanie nie tylko dla budownictwa indywidualnego. Idea szaf wnękowych doskonale sprawdza się nawet w niewielkich mieszkaniach na poddaszu.

Niemal każde miejsce nadaje się do zabudowy. Bez względu na to czy jest wąskie i znajduje się pod skosem połaci dachowej, czy jest to najzwyklejsza ściana. W sklepach meblowych dostępne są gotowe systemy do zabudowy wnęk. Poprzez to pojęcia należy rozumieć systemy drzwi zamykających wraz z prowadnicami, ramami i mechanizmami przesuwnymi, a także wyposażenia.

Wnętrze takiej szafy należy zagospodarować według własnych upodobań. W sklepach meblowych np. w IKEA można znaleźć gotowe elementy wyposażenia szaf (drewnianych i wnękowych), które się ze sobą łączą w przeróżnych konfiguracjach, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Bezwzględną zaletą mebli wnękowych jest ich ekonomiczny charakter i pojemność. Warto dodać, że wydatek na tego typu aranżację jest niejednokrotnie mniejszy niż zakup szafy podobnych gabarytów, w której i tak zmieści się mniej rzeczy.

System wbudowanych szaf można dowolnie aranżować, w zależności od aktualnych potrzeb. Wnęki mogą mieć przeznaczenie inne niż tylko przechowywanie garderoby. Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi wieszaczków i haczyków, problemowe przedmioty użytku gospodarstwa domowego jak: odkurzacz, wieszak na pranie, żelazka , kosze na pranie, wiaderka, miotełki, mopy i deska (deska warstwowa jesion) do prasowania również znajdą swoje miejsce.

Jak zaprojektować ekonomiczną szafę wnękową?
szafa wnękowa
Opracowanie: silverfox09
> Po pierwsze należy się zastanowić co chcemy w niej trzymać, w jaki sposób ma być przechowywane i jak wiele miejsca to zajmie. W tym celu warto zapoznać się z gotowymi systemami wyposażenia i próbnie rozplanować swoje rzeczy.
- Miejsca na przechowywanie rzeczy nie należy planować na styk. Szafę najlepiej aranżować z zapasem, który prędzej czy później się przyda.
- Drzwi mogą być wahadłowe, przesuwane lub harmonijkowe. Ich wygląd należy dobrać najkorzystniej do aranżowanego wnętrza. Obecnie wiele firm oferuje ciekawe systemy drzwiowe. Jedną z najpopularniejszych na rynku jest Komandor.
- Nie należy przejmować się nietypowymi wymiarami wnęki. Producenci systemów drzwiowych wykonują je także na wymiar.
- Jeżeli projektowana jest duża szafa, warto pomyśleć o oświetleniu.
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
22-05-27 11:02:33