X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Ściany i podłogi korkowe

Korek
Opracowanie: kzappaster
Źródło: http://www.flickr.com/photos/kzappaster/2751854291/
Korek to nic innego jak zebrana z dębu korkowego kora, która początkowo leżakuje sobie na powietrzu, a następnie jest gotowana w wodzie lub nad parą. Dzięki tym procesom staje się ona miękka i elastyczna. Następnie zostaje poddana procesom technologicznym, które umożliwiają wytworzenie z niej płytek i paneli podłogowych, płyt ściennych, tapet, mat podkładowych czy też płyt izolujących.
Wytwarzane są one z korka mielonego, czyli drobnych granulek korkowych, które są sklejane lepiszczem i prasowane w postaci bloków lub korka dekoracyjnego, czyli dużych kawałków korka sprasowanego w bloki.


Korek jest coraz bardziej znanym i lubianym materiałem wykończeniowym. Jest to materiał trwały ponieważ korkowe okładziny starzeją się bardzo wolno. Odpowiednio zaimpregnowany korek może być stosowany w pomieszczeniach o znacznej wilgotności (np. w kuchni, łazience). Oprócz tego, materiał ten jest dobrym izolatorem akustycznym. Podłoga wyłożona płytami korkowymi o grubości 4 mm redukuje hałas o 19-21dB. Natomiast okładzina ścienna o grubości 3mm o około 18 dB.
Korek jest bardzo elastyczny i sprężysty. Wszelkiego rodzaju odkształcenia spowodowane naciskiem np. kanapy, powrócą do pierwotnego kształtu.
Dużą jego zaletą jest to, że pali się trudno, powoli i tylko przy dużej ilości tlenu. Jest to doskonały materiał dla alergików, ponieważ posiada on właściwości antystatyczne. Pomieszczenia, które zostały pokryte płytami korkowymi bardzo łatwo utrzymać w czystości.

Pokrycia korkowe mogą występować w postaci płyt podłogowych, które przyklejane są na wylewkach samopoziomujących się lub też jako panele. Płytki korkowe mogą mieć grubość:
- 4 mm – zrobione są z warstwy spodniej z drobno mielonego korka oraz wierzchniej, utworzonej z dekoracyjnego korka naturalnego. Mają one kwadratowy lub prostokątny kształt.
- 3,2 mm – składają się z rdzenia utworzonego z aglomeratu korkowego, warstwy spodniej z PCV lub płyty pilśniowej oraz wierzchniej, dekoracyjnej warstwy, która jest utworzona z dekoracyjnego korka lub też cienkiego forniru z naturalnego drewna.

Obecnie bardzo popularne są płyty pokryte bezbarwnym lakierem ekologicznym lub tez bezbarwną, cienką i odporną na ścieranie warstwą PCV. Dzięki takiemu pokryciu, płytki są odporniejsze na ścieranie. Mogą być stosowane w przedpokoju, kuchni oraz w innych pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.
Montaż takiej posadzki jest prosty i można go wykonać samemu. Posadzkę układa się na wyrównanym, oczyszczonym i suchym podłożu. Korek podłogowy przyklejany jest za pomocą rozpuszczalnikowego kleju kontaktowego pożyczka (zobacz www.smartvest.pl) kleju wodorozcieńczalnego. Natomiast zasady układania tego materiału są takie same jak w przypadku paneli podłogowych. Nowoczesne panele wykonane z korka, bardzo często łączone są ze sobą bez użycia kleju, czyli na zatrzask.

Materiałem, jakim jest korek, można także dekorować ściany pomieszczeń. Płyty ścienne, tak samo jak płyty podłogowe, wykonane są warstwy podkładowej, czyli drobno zmielonego korka oraz wierzchniej, czyli grubego korka dekoracyjnego. Natomiast tapety tworzy się poprzez naklejanie na papierowy podkład cienką warstwę korkową.
Takie pokrycia ścienne klei się na równe, suche oraz mocne powierzchnie. Płyty korkowe doskonale kryją wszelkiego rodzaju drobne nierówności ścienne. Dodatkową zaletą jest duża giętkość materiału. Dzięki temu można wykładać nimi okrągłe kolumny. Bardzo często korek ścienny wykorzystywany jest w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia, takich jak przedpokój czy pokój dziecięcy. W takich miejscach warto zastosować płyty, które pokryte są ochronną warstwą woskową. Dzięki niej, utrzymanie ścian w czystości będzie łatwiejsze – wystarczy zabrudzoną powierzchnie przetrzeć namydloną gąbką.
Podczas wykańczania ścian czy podłóg korkiem, warto unikać miejsc nasłonecznionych, ponieważ materiał ten jaśnieje pod wpływem działania promieni słonecznych.
Opracowanie: Anna Dębiec
20-02-01 07:11:31