X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Bolące nogi - no robić?

stopy
Opracowanie: Lioven
Źródło: Lioven
Czy pod koniec dnia Twoje nogi są zmęczone i opuchnięte? Chciałabyś wiedzieć, jak temu zaradzić? Oto kilka podpowiedzi.

Problem zmęczonych nóg dotyka coraz więcej Polek. Przyczyną jest m.in. brak aktywności fizycznej, niezdrowy tryb życia, zła dieta a teraz także wysokie temperatury - szczególnie w letnie upały nasze nogi są bardziej opuchnięte a uczucie ciężkości jest bardziej odczuwalne.

Dlaczego nogi bolą?
Na początek trzeba sobie uświadomić, co leży u podstaw problemu. Jeśli nogi są zmęczone po całym dniu, to może to być pierwszy objaw niewydolności żylnej. Na początku pojawia się uczucie ciężkości nóg, następnie ból i obrzęk, z czasem tzw. „pajączki”, a w efekcie nawet żylaki. Jest to spowodowane tym, że krew nie przepływa swobodnie żyłami do serca, czyli ku górze naszego ciała, lecz stoi lub się cofa i naciskając na ściany żył rozszerza je. Dochodzi w ten sposób do zastoju krwi w naczyniach żylnych. Przyczyną może być niewydolność zastawek żylnych i utrata lub osłabienie elastyczności naczyń krwionośnych. Jednak warto wiedzieć, że profilaktyka pomoże zapobiec problemom z krążeniem krwi, a co za tym idzie –powstaniu problemu zmęczonych i ciężkich nóg.

Od czego zacząć?
Od gimnastyki! Wystarczy godzina dziennie ruchu, by poprawiło się krążenie krwi w nogach. Może to być jazda rowerem, bieg czy energiczny spacer. Jeśli nie mamy czasu na to, by poświęcić całą godzinę na sport w ciągu dnia, może poszukajmy okazji na przechadzkę, np. wysiadając przystanek wcześniej z autobusu, idąc piechotą na zakupy, czy wyprowadzając psa na dłuższy spacer. W ten sposób dostarczymy swojemu organizmowi niezbędnej dawki ruchu i mięśnie łydek, czyli tzw. pompa mięśniowa będzie tłoczyć krew w kierunku serca, zapobiegając w ten sposób zastojom żylnym i wpływając korzystnie na krążenie krwi w naczyniach. Także pracując możemy zapewnić odrobinę ćwiczeń naszym nogom. Niezależnie od tego, czy prowadzimy siedzący, czy stojący tryb pracy - wystarczy raz na pół godziny wykonać proste ruchy, takie jak: napinanie i rozluźnianie mięśni łydek, zaginanie i rozprostowywanie palców u stóp. Można także wykonać ruchy okrężne palcami u stóp, rozprostować i podkurczyć nogi podczas siedzenia na krześle, czy w miejscu pomaszerować. W ten sposób nasze nogi odprężą się i odpoczną po długim czasie bezruchu, czy niewygodnej pozycji.

Jak siedzieć z „głową”?
Warto wiedzieć, że trzymanie nogi na nodze zaburza prawidłowe krążenie krwi w naczyniach, co również jest niekorzystne dla naszych nóg. Dlatego trzeba poszukać innej pozycji, w której nasze nogi poczują się lepiej. Bardzo korzystne jest „amerykańskie” ułożenie ciała, czyli takie, gdzie nogi znajdują się wyżej niż serce – np. na biurku. Oczywiście nie jest to akceptowalne w pracy, jednakże nawet 10-15 minut dziennie w pozycji z uniesionymi do góry nogami pomaga poprawić krążenie krwi. Wystarczy usiąść wygodnie, czy położyć się na kilka minut i oprzeć nogi na wysokiej poduszce, bądź oparciu kanapy.

Dieta dobra dla nóg
Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na kondycję i wygląd naszych nóg, jest niezdrowy tryb życia, a w szczególności nieprawidłowa dieta. Nadwaga negatywnie wpływa na kondycję nóg – muszą one wykonać dodatkową pracę, utrzymując zwiększoną masę ciała. Natomiast spożywanie zbyt dużej ilości soli w pożywieniu prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, czego skutkiem są obrzęki. Nadmiar soli podnosi również ciśnienie krwi. Dlatego ważne jest minimalizowanie spożywania soli oraz – zwłaszcza latem – dbanie o prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Płyny, czy to w postaci czystej wody, soków (najlepiej świeżo wyciskanych), czy nawet zup – nawadniają organizm oraz oczyszczają go z toksyn. Lato to także wspaniała okazja, by do naszego menu wprowadzić świeże warzywa i owoce oraz tym samym wyeliminować tłuste, ciężkostrawne potrawy. Rozbudujmy nasz jadłospis – a nasze nogi odwdzięczą się dobrą kondycją i pięknym wyglądem.

Upał wrogiem Twoich nóg
Lato to pora, gdy temperatury osiągają zawrotne wysokości. Jest gorąco i nasze nogi cierpią z tego powodu. Czujemy, że są opuchnięte, że szybciej się męczą. Jak temu zaradzić?
W takiej sytuacji pomogą kąpiele w letniej wodzie. Wystarczy zanurzyć stopy na kilka minut, by poczuć ulgę. Alternatywą dla kąpieli są zimne prysznice – wystarczy skierować strumień wody od dołu do góry nóg, by poprawić krążenie krwi i znacząco zmniejszyć uczucie zmęczenia nóg. Możemy także nogi wymasować – delikatnie ugniatając, także w kierunku od stóp do góry, by „przepchnąć” krew w kierunku serca.

Pomoc w walce ze zmęczonymi nogami
Wysokie temperatury, które negatywnie wpływają na krążenie krwi i tym samym powodują uczucie ciężkości oraz zmęczenia, możemy zneutralizować także przy pomocy odpowiednich preparatów, takich jak Lioven żel, zawierający mentol, który przyjemnie chłodzi i odświeża nasze nogi. Ważnym składnikiem takich preparatów jest również heparyna, która zapobiega powstawaniu powierzchownych zakrzepów, sprzyjających powstawaniu obrzęków i zastojów żylnych. Dodatkowo pozytywny wpływ na stan nóg mają takie składniki, jak: wyciąg z kasztanowca, który wzmacnia naczynia krwionośne, wyciąg z oczaru wirginijskiego i nalewka z arniki, które działają ściągająco i przyspieszają wchłanianie obrzęków. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów takich, jak Lioven żel – których stosowanie pomaga zwalczyć objawy zmęczonych nóg. Warto rozważyć ich stosowanie, jeśli z powodu bólu i obrzęków nóg nie możemy normalnie funkcjonować. Profilaktycznie można stosować suplementy diety, takie jak Lioven Active Tabs oraz im podobne. Składniki w nich zawarte wzmacniają naczynia krwionośne i wpływają korzystnie na prawidłowe krążenie krwi w organizmie.

Zmęczone nogi mogą nam zepsuć samopoczucie i sprawić, że dzień nie będzie przyjemny. Warto jednak wiedzieć, że jeśli ten problem się pojawi – można sobie z nim szybko poradzić, czy to przy pomocy specjalnego preparatu, chłodnej kąpieli, czy masażu. Trzeba pomyśleć o profilaktyce, gdyż zapobieganie uczuciu zmęczonych nóg nie jest trudne – a korzyści są znaczące. W Internecie można znaleźć dużo dokładnie opisanych porad, np. na stronie , które pomogą w walce z problemem zmęczonych nóg. Z pewnością warto! Gdy tylko zadbamy o zdrowie naszych nóg, odwdzięczą się nam świetną kondycją i pięknym wyglądem.
Źródło: FuturePR
Opracowanie: Katarzyna Małecka
18-06-22 15:20:25