X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Drogie Mamy, odpoczywamy!

Drogie Mamy, odpoczywamy!
Opracowanie: Miejsca Dzieci
Źródło: Miejsca Dzieci
Każda kobieta potrzebuje czasu tylko dla siebie. Obojętnie czy przeznaczy go na zakupy, na kosmetyczkę, czy na słodkie lenistwo. Jak wygospodarować wolną chwilę, w natłoku codziennych obowiązków?

Pozostając w ciągłym biegu miedzy domem i pracą, często zapominamy o swoich potrzebach i nawet drobne przyjemności odstawiamy na dalszy plan, w trosce o jak najefektywniejsze wykorzystanie czasu. Bycie perfekcjonistką bywa jednak bardzo męczące i nawet te najambitniejsze z nas, potrzebują czasami chwili relaksu. Jeśli nie ma jej w naszym grafiku, należy to zmienić. Nawet jedna godzina w tygodniu, przeznaczona na przyjemności i odpoczynek może sprawić, że będziemy czuły się szczęśliwsze.

Szczęśliwa mama, to lepsza mama
Na brak czasu często narzekają młode mamy twierdząc, że od momentu przyjścia dziecka na świat, nie ma już miejsca na „Ja”. Wszystko kręci się bowiem wokół maluszka. Są jednak sposoby na to, aby raz na jakiś czas oderwać się od dziecięcego gaworzenia i zrobić coś tylko dla siebie. Jeśli mamy ochotę wybrać się na zakupy i plotki z przyjaciółką, możemy poszukać galerii handlowej, w której znajduje się zamknięty plac zabaw. - O ile dla mam buszowanie po sklepach to świetna zabawa, to dla ich pociech już niekoniecznie – mówi Grażyna Milewska z Kinderplanety, ogólnopolskiej sieci placów zabaw. - Jeśli zostawimy dziecko pod profesjonalną opieką, w małpim gaju pełnym kolorowych zabawek, będziemy mogły spokojnie załatwić swoje sprawy, nie martwiąc się o to, że dziecko jest znużone i niezadowolone.

Możemy też skorzystać z pomocy rodziny lub znajomych i podrzucić malca na dwie, czy trzy godziny. Jeśli tylko nie będziemy nadużywać ich uprzejmości, z pewnością zgodzą się raz na jakiś czas zaopiekować naszą pociechą. Dla nas to świetna okazja, by wybrać się na zajęcia fitness lub na basen połączony z relaksacyjną sauną.

Pracy po pracy mówimy nie
Bardzo ważna jest też umiejętność planowania. Odpowiednie zagospodarowanie czasu zapobiega sytuacjom, w których każdą wolną chwilę przeznaczamy na nadrabianie zaległości z pracy. Warto przemyśleć, jak ma wyglądać zbliżający się tydzień. Jeśli np. przeznaczymy jeden dzień na generalne porządki i duże zakupy, przez kolejne dni nie będziemy musiały zaprzątać sobie głowy tym, co trzeba zrobić po powrocie do domu. Jeśli pracujemy, możemy zrezygnować z dwudaniowych, wytwornych obiadów na rzecz szybkich i prostszych dań. Warto też zamrozić kilka porcji – za jednym zamachem, przygotujemy obiad na kilka dni.Tym sposobem, popołudnia będziemy mogły przeznaczyć np. na czytanie książek albo zabawę z dziećmi, a nie na drugi, domowy etat.

Z wyjścia na basen zrób event
Odpoczynek to przede wszystkim ukojenie dla psychiki. Nawet jeśli dobrze się wysypiamy i nie czujemy zmęczenia fizycznego, ale cały dzień jesteśmy na wysokich obrotach, czujemy się sfrustrowane. Brakuje nam po prostu chwili dla siebie. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak wypoczywać. Jeśli chcemy wziąć długą, relaksującą kąpiel to zróbmy to z namaszczeniem. Zapachowy olejek, świeczki i łagodna muzyka sprawią, że chociaż na moment oderwiemy się do rzeczywistości. Jeśli wybieramy się na basen, skorzystajmy z wszystkich dostępnych przyjemności. Od pływania, przez saunę i jacuzzi, po dobrą kawę na zakończenie.

Wypoczynek z doskoku to nie wypoczynek, dlatego tak ważne jest by delektować się wolnym czasem i nauczyć się go celebrować. – Jest wiele rozwiązań, które dają odetchnąć zabieganym mamom – mówi Grażyna Milewska z Kinderplanety. – Trzeba tylko nauczyć się z nich korzystać i pamiętać o obustronnych korzyściach. Jeśli raz na jakiś czas zostawimy maluszka na kolorowym placu zabaw lub u ukochanych dziadków, na pewno nie będzie miał nam tego za złe, a my zyskamy cenną chwilę na własne przyjemności.
Źródło: Miejsca Dzieci
Opracowanie: Patrycja Kulik
22-05-02 07:02:00