X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Woda z kranu

woda z kranu
Opracowanie: Gabriel Rocha (a.k.a. BRIEL)
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaka jest jakość wody kranowej w Twoim domu? Czy zdarza Ci się pić wodę z kranu? Jak oceniasz jej smak, zapach, twardość?
Ponad 60 proc. Polaków nie ma zaufania do wody kranowej, jak wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez firmę Brita. Jednocześnie zaledwie 11 proc. Polaków stosuje filtry, które optymalizują jakość wody.

Dla porównania w Wielkiej Brytanii wodę filtruje 27% gospodarstw domowych, a w Szwajcarii 31%.

Czy nieufność wobec wody kranowej wynika przede wszystkim z silnie zakorzenionych w umysłach Polaków stereotypów, czy może ma uzasadnienie w rzeczywistości?

Wbrew obiegowym opiniom woda, którą pobieramy z wodociągów jest całkowicie bezpieczna i spełnia wszelkie normy. Woda kranowa w Polsce jest regularnie sprawdzana przez odpowiednie służby sanitarne zarówno pod kątem wymagań mikrobiologicznych, jak i chemicznych, organoleptycznych, fizykochemicznych i radiologicznych. Nieufność wobec wody kranowej często wynika z faktu, że miewa nieprzyjemny smak i zapach.

Na gorszą jakość wody wpływają następujące czynniki:
Chlor: Chlor bywa używany w sieci wodociągowej jako bezpieczny środek odkażający. Ma nieprzyjemny smak i brzydki zapach.

Osady: To materia nieorganiczna lub wynik naturalnej wegetacji. Osady mogą ulegać nagromadzeniu w rurach i przewodach instalacji domowej, przyczyniając się do nieprzyjemnego smaku i zapachu wody.

Minerały: Twarda woda zawiera rozpuszczone minerały, takie jak magnez i wapń. Te dwa pierwiastki są przyczyną stopniowego osadzania się kamienia w czajnikach i urządzeniach gospodarstwa domowego, w których używa się gorącej wody.

Metale: Różne metale, w tym ciężkie, takie jak ołów, miedź i glin są często obecne w wodzie, zależnie od materiałów użytych do budowy domowych instalacji (starszego typu).

Czy można poprawić jakość wody
Istnieje wiele stereotypów dotyczących możliwości poprawienia jakości wody. Na przykład taki, że aby to osiągnąć, należy ją przegotować. Tymczasem jeśli woda kranowa jest czysta bakteriologicznie, to gotowanie niczego nie da. W ten sposób nie pozbędziemy się śladowych ilości różnych związków chemicznych, które są w niej obecne. Nie ma się co łudzić, że gotując wodę poprawimy jej smak.

Inni, nie mając zaufania do wody pochodzącej z wodociągów, używają do przygotowywania gorących napojów i posiłków wody mineralnej. Zawiera ona jednak większą ilość soli, dlatego kawa, herbata i niektóre posiłki przygotowane na jej podstawie mogą być niesmaczne. Na dodatek minerały w niej zawarte mogą być przyczyną powstawania osadów i kamienia.

Istnieje jednak sprawdzony sposób na poprawienie jakości wody, a także jej walorów smakowych i zapachowych. Wystarczy użyć dzbankowego filtra do wody.

Dlaczego warto używać filtra do wody:

1. Filtrowana woda kranowa jest bardziej czysta. Proces filtracji mechanicznej zatrzymuje  piasek lub inne drobne zanieczyszczenia (np. rdza), które znalazły się w wodzie kranowej w wyniku transportu wody (https://zdrowie-dom.pl/jonizatory-wody/85-jonizator-wody-iontech-it-750.html) wodociągiem.

2. Filtrowana woda kranowa lepiej pachnie i smakuje. Filtr do wody potrafi w niemal 100% zmniejszyć zawartość w niej chloru, będącego przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

3.  Wykorzystywany w dzbankowych filtrach do wody węgiel aktywowany redukuje z wody wybrane pestycydy oraz zanieczyszczenia organiczne, które negatywnie wpływają na smak, zapach i wygląd wody. Węgiel aktywowany, ze względu na swoją zdolność adsorpcyjną, jest również wykorzystywany w medycynie (tzw. carbo medicinalis, czyli węgiel leczniczy, wiąże substancje znajdujące się w przewodzie zobacz (polecana strona) pokarmowym, które powodują zatrucie pokarmowe i biegunkę. Są to m.in. toksyny bakteryjne, bakterie, leki i produkty gnilne).

4. Dzbankowe filtry do wody zmniejszają twardość wody, odpowiedzialną za narastanie tzw. kamienia na dnie czajnika. Wewnętrzne i zewnętrzne testy jakości dzbankowych filtrów do wody  wskazują na to, iż usuwają one podczas całego okresu używalności wkładu średnio około 50% twardości wody kranowej. Jest to ilość absolutnie wystarczająca do zahamowania narastania kamienia w urządzeniach podgrzewających wodę i do przygotowania smaczniejszych napojów i posiłków. Filtrowana woda nie jest jednak całkowicie pozbawiona minerałów.

5. Filtrowana woda kranowa jest bardziej miękka, przygotowana na jej podstawie kawa i herbata zaparzają się lepiej, a na ich powierzchni nie powstaje oleisty, gorzki osad.

6. Potrawy przygotowywane na bazie filtrowanej wody są smaczniejsze, a dodatkowo warzywa zachowują swoje oryginalne kolory.

7. Domowy, dzbankowy filtr do wody zmniejsza o ponad 90%  ilość ołowiu – metalu ciężkiego niebezpiecznego dla zdrowia - w wodzie kranowej podczas całego okresu stosowania wkładu filtrującego.

8.  Filtrowana woda kranowa jest pozbawiona chloru, metali ciężkich oraz wybranych pestycydów, które mogą się znaleźć w wodzie kranowej w skutek przenikania z pól do rzek i wód gruntowych po obfitych deszczach. Jeśli jej nie przefiltrujesz za pomocą określonego systemu filtrującego, Twój organizm będzie musiał poradzić sobie z nimi sam.

9. Filtry dzbankowe, które wyposażone są dodatkowo w jony srebra, aż do 48 godzin chronią filtrowaną wodę przed rozwojem bakterii.

10. Taniej jest filtrować wodę kranową wykorzystywaną do przygotowania napojów i potraw niż przygotowywać je na bazie wody butelkowanej. Mniej kupionych butelek z wodą oznacza również zmniejszenie negatywnego wpływu ich utylizacji na środowisko naturalne.
19-02-13 14:17:03