X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Diety i mity, czyli jak odzyskać figurę

Zielone jabłka, dieta
Opracowanie: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Zimą przeważnie jemy więcej i tłuściej. To naturalna skłonność, wynikająca z zapotrzebowania organizmu o tej porze roku. Kiedy zaś topnieje śnieg, a natura na nowo budzi się do życia, dręczy nas myśl, czy zapniemy się w ulubione jeansy.

Aby utrzymać upragnioną wagę i zgrabną sylwetkę, sama dieta nie wystarczy. Osoby z tendencją do tycia, muszą zwracać uwagę na to co i kiedy jedzą, a także prowadzić aktywny fizycznie tryb życia. Żadna dieta nie zapewni zgrabnej sylwetki, jeśli nie jest połączona z wysiłkiem fizycznym, który przyśpiesza spalanie kalorii, rzeźbi ciało i ujędrnia mięśnie.

Suplement diety, czyli dodatek
Wiele osób ufa reklamom o magicznym działaniu suplementów diety odchudzającej, które mają zapewnić niemal natychmiastowe efekty. Słowo suplement oznacza dodatek, uzupełnienie, który bez zastosowania odpowiedniego sposobu odżywania i trybu życia, nie da żądanego efektu. Takie informacje znajdują się także na ulotce, jednak niewiele osób wczytuje się w treść poza dawkowaniem leku.

Rewolucyjne „diety cud”, a rzeczywistość
Wbrew pozorom dieta i dieta odchudzająca, to dwie różne rzeczy. Przejście na dietę wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych, natomiast błyskawiczne „diety cud” rozregulowują i szkodzą organizmowi. Stosowane krótko, bez konsultacji ze specjalistą i postanowienia zmiany sposobu życia, przynoszą krótkotrwałe efekty, a w nieumiejętnie stosowane, uszczerbek na zdrowiu.

Organizm ludzki potrzebuje czasu na reakcję
Zmiana nawyków żywieniowych, spożywanie posiłków o stałych porach i regularne ćwiczenia, muszą być stosowane od dłuższego czasu, zanim organizm pokaże w lustrze, że nasze starania przynoszą efekt. W zależności od wielkości nadwagi i efektów jakie chcemy uzyskać, można przyjąć okres od kilku miesięcy wzwyż.
Efektywne, zdrowe i trwałe odchudzanie, wymaga konsekwencji i cierpliwości. Jeśli chcesz schudnąć okazyjnie: na wiosnę, na lato lub na komunię bratanka, nawet nie zaczynaj. Głodówkowe diety na grejpfrutach, czarnej kawie i sucharach, spowodują szybkie obniżenie wagi i zaszkodzą organizmowi. Po imprezie i powrocie do poprzedniego trybu życia, powrót wagi nastąpi szybko i prawdopodobnie „z zapasem”. Organizm ubezpieczy się na wypadek powtórki morderczej diety.

Ćwicz regularnie i z umiarem
Sport, bieganie w parku
Opracowanie: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Pewnych rzeczy nie da się przyśpieszyć. Katowanie mięśni siedem dni w tygodniu na siłowni i aerobikach nie daje im czasu na regenerację i wypoczynek, podczas których powstaje upragniony efekt.
Uprawianie nielubianego sportu także nie przyczyni się do efektywnej utraty masy i zdrowego trybu życia, ponieważ szybko nam się znudzi i zaniechamy ćwiczeń. Ważne też, aby wybierać aktywność, którą możemy uprawiać nie narażając się na wyprawy na drugi koniec miasta. Długie dojazdy na treningi, zwłaszcza zimą, także zniechęcają do uprawiania sportu. Jeśli lubisz ćwiczyć na siłowni, poszukaj klubu jak najbliżej miejsca zamieszkania lub pracy. Jeśli mieszkasz blisko terenów rekreacyjnych możesz ćwiczyć na świeżym powietrzu. Osoby, które nie lubią ćwiczyć samotnie, mogą poszukać towarzystwa. We dwójkę jest raźniej i weselej. Ponadto można się wzajemnie dopingować i poprawiać wyniki w ramach współzawodnictwa.

Dieta (prawie) bez wyrzeczeń
Warzywa, sałatka
Opracowanie: sontran
Źródło: http://sxc.hu
Jedz mądrze, pomału, o stałych porach, starannie dobieraj i łącz produkty. Jedzenie rzadko, dużych porcji nie jest metodą na utratę masy. Należy jeść częściej i mniej.
Aby było łatwiej się przestawić zastosuj kilka małych sztuczek, które oszukają nie tylko nasze oczy, ale i brzuch. Małe naczynia i małe sztućce sprawią, że mniejsza porcja zajmie większość powierzchni naczynia, a spożywanie małym sztućcem wydłuży czas posiłku. Jedzenie powinno trwać ok 20 minut. Tyle czasu potrzebuje mózg na otrzymanie sygnału o sytości.
Jedzenie małych porcji, staranne gryzienie kęsów sprawia, że porcja zostanie szybko strawiona, a żołądek nie „rozciągnie” się. Między posiłkami: napij się wody, herbaty zielonej albo żuj gumę bez cukru.
Wyeliminuj dokładki. Dokładając podwajasz, a nawet potrajasz porcję i rozciągasz żołądek.

Jedz świadomie
Warzywa z mięsem, potrawa
Opracowanie: pixaio
Źródło: http://sxc.hu
Ziemniaki z masełkiem lub śmietaną to istna bomba kaloryczna. Ale przyrządzone na parze w towarzystwie innych warzyw, z dodatkiem ryby lub kawałka mięska są nie tylko pyszne ale i zdrowe. Sałatka ociekająca sosem majonezowym „pójdzie w biodra”. Wystarczy jednak zastąpić majonez jogurtem naturalnym i przyprawić do smaku jak zwykle.
Zamiast mięsa smażonego na oleju z panierką warto spróbować pysznej pieczeni ze zdrową sałatką, a mielone zastąpić klopsami na wywarze warzywnym. Jeśli nie możesz odmówić sobie sosu do klopsów, zmiksuj ugotowaną włoszczyznę z pozostałym wywarem i dopraw do smaku. Gęsty sos warzywny ożywi smak kaszy albo makaronu z pełnego ziarna. Pamiętaj tylko, aby nie zagęszczać i nie doprawiać go mąką lub śmietaną.

Wszystko jest dla ludzi - nie jedz tego, czego nie lubisz
Dieta nie musi być nieprzyjemna. Wśród niskokalorycznych produktów, przepisów na lekkie sałatki i lekkostrawne posiłki z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Stosowanie zasady „zamienników” podczas zmiany nawyków kulinarnych wyjdzie na zdrowie nie tylko sylwetce, a ulubione potrawy, po lekkim „tuningu” pozostaną w jadłospisie.
Opracowanie: A.B.
17-09-18 06:40:01