X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Dieta a laktacja

Mama i dziecko
Opracowanie: iStock
Źródło: iStock
Każda, młoda mama musi rozważyć, w jaki sposób zamierza karmić swojego malucha. Gdy zdecyduje się na karmienie naturalne musi wziąć pod uwagę związane z tym wskazania takie jak właściwa dieta i dostosowanie swojego stylu życia do potrzeb dziecka.

W przypadku karmienia piersią warto wyeliminować potrawy ciężkostrawne, tłuste i smażone a także te bardzo pikantne gdyż mogą one powodować problemy trawienne zarówno u mamy jak i dziecka. Należy także zwracać dużą uwagę na występowanie ewentualnych alergii bądź biegunek czy wymiotów i starać się na pewien czas wykluczyć z menu produkty szczególnie sprzyjające tym dolegliwościom. Dieta każdej mamy powinna być jednak odpowiednio zbilansowana i oparta o zasady zdrowego żywienia.

W kolejnych tygodniach życia dziecka mamy mogą nieco urozmaicić codzienny jadłospis jednocześnie obserwując reakcję malucha. Bardzo ważne przy naturalnym karmieniu jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – zwłaszcza niskosodowej, niegazowanej wody mineralnej – specjaliści zalecają picie co najmniej 2 litrów dziennie. Warto także zrezygnować z mocnej kawy i herbaty oraz słodyczy (w tym zwłaszcza cukrów prostych, które utrudniają powrót do optymalnej wagi). Po mimo niektórych ograniczeń dieta karmiącej piersią mamy powinna być urozmaicona oraz zawierać produkty, po które kobieta będzie chętnie sięgać. Bardzo restrykcyjny sposób odżywiania może negatywnie wpłynąć na proces laktacji oraz znacząco osłabić organizm.

W okresie laktacji kobiety mogą wspomagać się odpowiednią suplementacją diety i sięgać po preparaty dla matek karmiących, które uzupełniają niedobory witamin oraz wpływają na ilość pokarmu. Wśród nich znajdują się bardzo chętnie wybierane przez młode mamy herbatki wspomagające laktacje. W okresie karmienia piersią należy także pamiętać o dostarczeniu maluszkowi odpowiedniej porcji witamin takich jak D czy K (np. w formie kropli), niezbędnych do prawidłowego rozwoju kości i utrzymania właściwego poziomu krzepliwości krwi.

***
Internetowa apteka jest częścią sieci aptek stacjonarnych, działających na terenie Małopolski. W swojej ofercie posiada przede wszystkim leki bez recepty, suplementy diety, preparaty witaminowe a także kosmetyki i sprzęt medyczny. Zapraszamy do odwiedzenia apteki online pod adresem .
18-08-01 13:22:04