X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak pielęgnować armaturę?

Łazienka, bateria Madera
Opracowanie: Kuchinox
Źródło: Kuchinox
Podczas rutynowych porządków w łazience i kuchni przecieramy pobieżnie armaturę nie myśląc tym, czy wymaga specjalnej pielęgnacji. Kiedy na chromowanej powierzchni pojawiają się zarysowania, odbarwienia i zacieki, zwykle jest już za późno na stosowanie odpowiednich metod pielęgnacyjnych, a element trzeba wymienić na nowy. Nowa armatura to niemały wydatek. Solidna bateria z dobrą głowicą kosztuje ponad 200 zł.

Warstwa zewnętrzna baterii może być chromowana, inoxowa lub w odcieniach złota i brązu (na przykład patyny lub mosiądzu antycznego). Każdy rodzaj wykończenia wymaga doboru innych środków pielęgnacyjnych. Niektóre substancje chemiczne zawarte w detergentach, które doskonale odświeżają powierzchnie chromowane, mogą przebarwić inny rodzaj powłoki.

Podstawy czyszczenia armatury
Narzędziem niezbędnym do czyszczenia każdej powłoki armatury, jest miękka ściereczka. Pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać w tym celu drucianych szczotek czy gąbek z powłoką ścierającą. Podobna zasada dotyczy substancji czyszczących, spośród których należy wykluczyć wszelkie mleczka i środki z granulatem ściernym.

Chrom a kolor
Do pielęgnacji baterii chromowanych i w wykończeniu inox można użyć roztworu wody z octem schodach (zobacz zobaczysz) spirytusem. Jeśli wyczyścimy w ten sposób armaturę raz w tygodniu, zapobiegniemy trwałemu osadzaniu się kamienia a korpus urządzenia będzie lśniący. W przypadku baterii z patyny i mosiądzu należy unikać octu i spirytusu, ponieważ powłoki mogą się od nich odbarwić.

Do pielęgnacji baterii kolorowych najlepiej sprawdzi się zwykły płyn do mycia naczyń. Jeśli na powierzchni urządzenia pojawi się uporczywy osad wapienny, wystarczy użyć dedykowanego do armatury środka usuwającego kamień. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z jego składem i skonfrontować informacje z instrukcją dołączoną do baterii. Niektóre powierzchnie mogą źle reagować np. z chlorem.

Jak usunąć plamy i kamień?
Armatura szczególnie narażona na uporczywe zabrudzenia, np. przy umywalce w garażu, wymaga częstszej pielęgnacji. Takie baterie najlepiej wymontować z umywalki i namoczyć na 1 dzień w roztworze wody z octem, żeby uporczywe zabrudzenia odpuściły. Aby usunąć kamienny osad, który odłożył się przez kilka tygodni na powierzchni armatury, na zabrudzone miejsca należy położyć waciki schody (zobacz przeniesiony tutaj) ściereczki nasączonej wodą z octem. Po kilku godzinach bateria będzie wyglądać jak nowa.

Wszystkie z wymienionych metod pielęgnacji armatury można również stosować w przypadku zestawów prysznicowych, kolumn i paneli natryskowych. Czyszczenie baterii raz w tygodniu miękką ściereczką zapewni idealny stan urządzeń na długie lata.
Opracowanie: Katarzyna Juszczyk
19-12-31 14:10:03