X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Łazienka - historia

Łazienki są z nami już od Starożytności. Rozpoczęło się od cywilizacji Grecji, przywiązanej do ablucji i do zalet społecznych łaźni. Koncepcję twórczo wykorzystano w Imperium Rzymskim. Do dziś zachowały ruiny term, czyli ogromnych łaźni, gdzie porządni mieszkańcy Rzymu korzystali kąpieli, rozgrzewali się do czerwoności w łaźniach parowych i rozkoszowali się usługami zdolnych masażystów.
Opracowanie: Lazienkaplus.pl
Najważniejszą mocną stroną łaźni była aczkolwiek możność spotkania się przyjaciółmi, tworzenia kolejnych przyjaźni i rozmowy o istotnych rzeczach. Łaźnie funkcjonowały jako wyjątkowe centra towarzyskie, odpowiedniki agory i rynku. Wanna przypuszczalnie pojawiła się wcześniej, niż termy Rzymu. Uznaje się, że z wanny korzystano już w antycznym państwie Faraonów i robiono je najczęściej z cyny.

Średniowiecze nie bez powodu przezywa się Wiekami Ciemnymi. W tamtym okresie zaprzepaszczono wszelkie wynalazki związane z Cesarstwem Rzymskim. Nie korzystano z łaźni, zapomniano o kanalizacji - sprawdź propozycję, którą to genialnie kiedyś zaprojektowano w Rzymie. Jako dygresję trzeba dorzucić, że owa http://bsinspekcja.pl/przylacza-kanalizacyjne/ okazała się częściowo przyczyną zguby cesarstwa, gdyż rury były wykonane z trującego ołowiu. Tym sposobem obywatele przez dziesięciolecia słabli na zdrowiu.

łazienka
Opracowanie: Baumit
Źródło: Baumit
W Wiekach Średnich uważano, że częste kąpiele są przyczyną wielu chorób. W późniejszych czasach wiele się nie zmieniło, każdy słyszał o opowieściach o śmierdzącym pałacu Ludwika XIV pod Paryżem i usuwaniu wszy przez arystokrację maleńkimi, złotymi młoteczkami.

kanalizacja z powrotem pojawiła się w dwa stulecia temu, równolegle także na nowo zaczęła odradzać się świadomość higieniczna. W czeskim Jeseniku Vincent Priessnitz zbudował i upowszechnił prysznic. Wszystkie następne części wyposażenia łazienek, takie jak brodziki, kabiny prysznicowe i baterie do łazienki narodziły się już w ubiegłym wieku. I służą nam do dziś.


Polecamy też

Wybrać wannę, czy brodzik?

meble
Opracowanie: Coram Poland
Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w mieszkaniu i domu. Dbanie o codzienną higienę, często nabiera rangi niezwykłej, relaksującej ceremonii. Aby tak było, łazienka musi być urządzona zgodnie z gustem mieszkańców i adekwatnie do wielkości pomieszczenia.
18-09-04 09:11:02