X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Do czego są wykorzystywane są odlewy?

Czy zastanawialiście się kiedyś czym zajmuje się branża odlewnicza i do czego tak naprawdę używane są różnego typu odlewy? Prawdopodobnie nie. Jest to odnoga produkcji przemysłowej, o której nie słyszy się specjalnie często. W związku z tym wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bez niej inne by sobie nie poradziły. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego konstruuje się stosując odlewy.

Odlewy
Źródło: www.alwro.com.pl

W odlewnictwie działa teraz już bardzo dużo różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle - obróbka cieplna. To przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się stopy metalu do płynnej postaci i to pozwala na robienie odlewów. W zależności od procesu obróbki da się wyróżnić przykładowo odlewy kokilowe. Stop wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

W wielu zakładach stosuje się teraz odlewanie stopów pod ciśnieniem. Jest to metoda niezwykle dokładna. Odlewy ciśnieniowe są bardzo dobrej jakości i nie wymagają już dodatkowej obróbki. To sprawia, że można wyrabiać daną część na skalę masową.

Zazwyczaj po odlaniu przychodzi czas na wyżarzanie. To proces polegający na nagrzaniu odlanego elementu do konkretnej temperatury. Następnie tę temperaturę należy przez pewien czas utrzymać, a w końcu element powoli schłodzić. Metod wyżarzania jest wiele i każda służy do czegoś innego. Na przykład może zwiększyć twardość fragmentu przed kolejną obróbką.

Warto czasem zainteresować się mniej popularnymi odnogami przemysłu. Każdy zainteresowany majsterkowicz prawdopodobnie chętnie dowie się do czego mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma na przykład zawiasy w drzwiach (więcej informacji o odlewnictwie).
Źródło: Alwro S. A.
17-09-18 06:40:27