X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Lampy - wczoraj i dziś

lampy (zobacz lampa do przedpokoju) odgrywają bardzo ważną funkcję w świecie od zawsze. Od momentu, kiedy człowiek opanował płomień, mrok przestał być straszny. Przez stulecia lampy odbyły długi ciąg zmian.

Polecamy też

Lampy ogrodowe – praktyczne oświetlenie posesji

Ogrodowe oczko
Opracowanie: jpopesku1
Źródło: www.flickr.com
Teoretycznie oświetlenie zewnętrzne domu tudzież oświetlenie ogrodowe można oprzeć na jednej lampie halogenowej nad wejściem do domu i kinkiecie zewnętrznym na tarasie. Tak słabe zewnętrzne oświetlenie może jednak być mało praktyczne. Zatem jak dobierać lampy ogrodowe, ażeby odpowiednio spełniały swoje funkcje? Jak oszczędzać energię gdy montujemy lampy zewnętrzne? Czy lampy do ogrodu mogą być równocześnie ozdobą?


lampa wisząca
Opracowanie: Technolux
Źródło: Technolux
Historia ich rozwoju zaczęła się od banalnego płonącego drąga. W starożytności konstruowano lampy oliwne, czyli proste naczynia wypełnione podpalonym tłuszczem. W ciemnych wiekach używano głownie pochodni, zrobionych z drąga i nasączonego oliwą kawałka materiału. Wielką sztuką było wytapianie świec z łoju.

W domostwach bogatych mieszkańców projektowano pierwsze eleganckie systemy oświetlenia, takie jak lampy wiszące (odnośnik) ze świecami itd.. Wówczas to był rzadki widok. Większości mieszkańców starego globu oświetlała życie pochodnia bądź prymitywna lampka tłuszczowa. Znikomy procent było stać na cuchnącą świeczkę.

Rzeczywistość się gwałtownie zmieniła po wynalezieniu żarówki w drugiej połowie XIX wieku. Zwiększająca się zasobność społeczeństwa i upowszechnienie podłączania do prądu wpłynęły na to, że lampy z przedmiotu niezbędnego do życia przekształciły się w kluczowy aspekt wystroju domu. Na finiszu 20. wieku znaczna część ludzi z względnie zamożniejszej części globu używa energii elektrycznej w domu i posiada środki na nabycie estetycznych lamp.

Zobaczcie sami, co dziś można zdobyć w sklepach ze sprzętem domowym: lampy z drewna, fikuśne klosze, lampy podłogowe… Wyobraźcie sobie, co by miał w głowie zwyklampy (zobacz oświetlenie pod szafki kuchenne)eszkaniec średniowiecznej Europy, ujrzawszy taki wybór, gdyby odwiedził sklep z lampami. Doznałby wstrząsu, oglądając wyrafinowane kształty lampionów i żarówek, sam posiadając w w swym domu śmierdzący kawałek tłuszczu, który daje chybotliwe, mdłe światło…

lampa
Opracowanie: Spot Light
Źródło: Spot Light
Wracamy do dzisiejszej rzeczywistości. Jeżeli pragniesz dobrze ozdobić swoje mieszkanie, proponuję wejść do internetu, by odnaleźć pasujące oświetlenie. Aktualnie można zamówić elementy wystroju, nie ruszając się z fotela. Musisz użyć Google. Słowa takie jak sklep z lampami online lub „lampy biurkowe” zapewnią ci dużo opcji do rozpatrzenia.

Daleką drogę przeszliśmy od żarzącego się kija, nieprawdaż? Człowiecza pomysłowość jest niesamowita.
21-08-03 16:38:51