X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Karta graficzna – która będzie lepsza

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro
Opracowanie: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
W metalowej obudowie komputera znajduje kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest karta graficzna, która generuje obraz na ekranie. W związku z tym, że dla wielu sklep komputerowy to miejsce pełne dziwnych nazw, w tym artykule postaram się opisać, jak wybrać karty graficzne do określonych zadań.

Najpierw należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego planujemy używać komputera. Jeśli tylko do tworzenia tekstu, oglądania filmów i surfowania po Internecie, nie trzeba szukać osobnej karty graficznej. Wtedy polecam kupić płytę główną z wbudowanym chipem graficznym. Do nieamatorskiej pracy z trójwymiarową grafiką zaleca się zakup kart specjalistycznych, często nieosiągalnych w zwykłych sklepach komputerowych.

Z kolei jeżeli planujemy poświęcać czas na gry, szczególnie te niedawno wydane, trzeba koniecznie zastanowić się nad doborem wystarczającego szybkiego sprzętu. Podzespoły do komputerów wykazują się odmiennymi parametrami, jak i także kosztem. Aby włączyć nadchodzące programy komputerowe, konieczna będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla nabywców ze sporą ilością gotówki polecam GeForce gtx 590, kosztujący powyżej dwóch tysięcy złotych i oferujący oszałamiającą wydajność. Jeśli rozporządzamy mniejszą ilością pieniędzy, ale wciąż zależy nam na dobrych osiągach, warto rozejrzeć się za Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu kart krążą w rejonie 600zł. Taniej również dostaniemy nie najgorsze produkty, jak chociażby geforce GT430, niestety niebawem może się okazać, że nie będą zdolne podołać nadchodzącym grom.

Polecamy też

Dekoracje ścienne?

Pistolet natryskowy
Opracowanie: WAGNER
Źródło: WAGNER
Aby zapomnieć o trudach, brudzie oraz cenie remontu, trzeba być twardym, wytrwać do końca, kiedy wnętrza są świeże i gotowe do najmilszego etapu prac - ozdabiania. Aby ożywić wystrój warto zastanowić się nad wyborem dekoracji ściennych, takich jak fototapety, obrazy lub naklejki. Które z nich wybrać?


Należy pamiętać, że niezłe komputery do gier nie składają się jedynie z kart grafiki. Znaczący jest również dobór procesora, najlepiej z wieloma rdzeniami. Również pamięć operacyjna mocno oddziałuje na wydajność - cztery GB stanowi teraz minimum, jeśli chcemy się cieszyć płynną rozgrywką.
17-12-01 13:02:02