X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jakie gniazdka elektryczne do łazienki?

łazienka
Opracowanie: Internity
Źródło: Internity
Zaplanowanie gniazdek i punktów oświetleniowych jest jedną z pierwszych czynności jakie należy wykonać planując aranżację łazienki. Zasilanie: pralki, suszarki, golarki czy szczoteczki elektrycznej, powinno znaleźć się w wygodnym miejscu - najlepiej w pobliżu lustra. Jak wyznaczyć punkty pod gniazda wtykowe i na jakiej wysokości powinny się znaleźć?

Właściwie wyznaczone i dobrane gniazda sieciowe zapewnią komfort codziennej pielęgnacji, oraz bezpieczeństwo użytkowania sprzętów elektrycznych. Ponieważ gniazda sieciowe w łazience są narażone na częsty kontakt z wodą, przepisy dotyczące lokalizacji i doboru kontaktu są bardzo restrykcyjne. Elektryk wykonujący instalację elektryczną w łazience, powinien dopasować stopień ochrony, uwzględniając ryzyko zalania punktów zasilania, oraz zainstalować wyłącznik różnicowoprądowy, chroniący przed porażeniem.

Gniazda łazienkowe – przepisy
Wytyczne dotyczące rodzaju urządzeń elektrycznych, które można stosować w łazience, a także ich lokalizacji, określa norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”. Poszczególne rodzaje sprzętów elektrycznych w łazience można podłączać w strefach określonych w normach:

Strefa O – to przestrzeń wewnątrz brodzika, wanny lub basenu natryskowego – w tym obszarze można korzystać z urządzeń o minimalnym napięciu do 12V. Stopień szczelności obudowy gniazdka elektrycznego, to min. IPX7.

Strefa I – to przestrzeń do wysokości 2,25 m nad: brodzikiem, wanną czy basenem natryskowym – mogą się tam znaleźć urządzenia podgrzewające do wody, zabezpieczone blachą, objęte połączeniami wyrównawczymi . Stopień szczelności obudowy gniazdka w tej strefie, to min. IPX5.

Strefa II – to przestrzeń o szerokości 60 cm od granicy ze Strefą I – w jej obrębie mogą znaleźć się oprawy oświetleniowe. Stopień szczelności obudowy gniazdka musi wynosić min. IPX4.

Strefa III – to przestrzeń i szerokości 240 cm od granicy ze Strefą II – w jej obrębie mogą znaleźć się gniazda wtykowe z uziomem, zabezpieczone wyłącznikiem różnicoprądowym, ponadto: puszki, odgałęźniki, rozgałęźniki, urządzenia rozdzielcze, sprzęt łączeniowy. Gniazdka elektryczne powinny mieć klapkę zabezpieczającą i stopień szczelności obudowy min. IPX1.

Na jakiej wysokości powinny znaleźć się gniazda łazienkowe?
Według norm PN-IEC 60884-1, minimalna wysokość od podłogi gniazd wtyczkowych i wtyczek ,do użytku domowego w kuchni i w łazience, wynosi od 110 cm do 140 cm.

Gniazda elektryczne do pralki
Do podłączenia pralki elektrycznej zaleca się montaż osobnego gniazdka wysokoprądowego, o natężeniu prądu 16 A. Taka sama zasada dotyczy wejścia zasilającego do zmywarki w kuchni. Producenci nie zalecają podłączania tych urządzeń przez przedłużacze i rozgałęziacze. Ze względów bezpieczeństwa odległość gniazda zasilającego pralki i zmywarki, od źródła wody, nie powinna być mniejsza niż 60 cm.
Opracowanie: A.B.
19-03-09 07:19:03