X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy?

Biuro, ergonomiczne stanowisko pracy
Opracowanie: Tempur
Źródło: Tempur
Co zrobić żeby praca przy biurku nie była męczarnią i jak zapobiegać przewlekłym dolegliwościom kręgosłupa? Dla osób, które przez większość czasu w pracy siedzą przy biurku, priorytetem powinna być organizacja ergonomicznego stanowiska. Według ogólnopolskich badań „Ergotest”, tylko 2% ankietowanych pracuje na stanowiskach, które całkowicie spełniają wymogi ergonomii*. Z kolei aż 53% badanych pracujących za biurkiem odczuwa bóle pleców lub karku.

Odpowiemy wspólnie z Jackiem Poznańskim, ekspertem z firmy Tempur Polska.

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy przy biurku?
Biurko przy którym pracujemy musi być na tyle duże, aby swobodnie można było ustawić na nim monitor, klawiaturę, myszkę i niezbędne akcesoria. Optymalne wymiary to przynajmniej 80 cm szerokości i 120 cm długości.
O komforcie pracy przy biurku i zachowanie prawidłowej postawy decyduje krzesło. Musi ono zapewniać minimum 5 punktów podparcia oraz regulację wysokości siedziska i oparcia. W prawidłowej postawie siedzącej kolana powinny być ułożone na poziomie biodra lub nieco niżej, a stopy płasko na podłodze. W sklepach dostępne są specjalne poduszki, które zapewniają równomierne rozmieszczenie ciężaru ciała i odciążają kręgosłup. Wymuszają one wypchnięcie miednicy do przodu, a tym samym wyprostowanie sylwetki. Dodatkowe podparcie na wysokości lędźwi (mocowane do krzesła) wspomoże zredukować nacisk na plecy.

Wszystkie punkty podparcia: biurko, krzesło i podłokietniki powinny być ustawione w taki sposób, aby zapewnić swobodne położenie rąk i nadgarstków podczas obsługi komputera. Warto zadbać także o prawidłowe ułożenie nadgarstków na podkładkach z podpórką silikonową oraz pozycję nóg. Można skorzystać z podnóżka ustawionego pod kątem (max. do 15°).

Monitor powinien stać w odległości od 30 do 75 cm od oczu użytkownika (na długość ramienia – od poziomu oczu do góry monitora), a górna krawędź ekranu musi znajdować się poniżej poziomu wzroku. Optymalny kąt obserwacji być ustawiony między 20°-50° w dół. Od powierzchni ekranu nie powinno odbijać się żadne światło.

Przy takim ustawieniu mebli i sprzętu biurowego wystarczy już tylko pilnować utrzymywania prawidłowej pozycji podczas pracy.

Jak radzić sobie z dolegliwościami?
Osoby pracujące przy biurku często skarżą się na drobne dolegliwości związane z dłuższym utrzymywaniem ciała w pozycji siedzącej, nawet jeśli stanowisko pracy jest zaaranżowane prawidłowo. Do najczęstszych zaliczają się bóle pleców, kręgosłupa i karku. Aby zapobiec takim przypadłościom należy kilka razy w ciągu ośmiu godzin pracy wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające, np. przechylanie głowy w różne strony, schylanie się, rozciąganie nadgarstków, rąk czy zaciskanie pięści.

Warto też co jakiś czas wstać zza biurka i „rozprostować kości”. Krótkie, pięciominutowe przerwy po każdej godzinie pracy na pewno pomogą poprawić samopoczucie i ograniczyć zmęczenie.

---
*Dekalog ergonomicznego stanowiska pracy:
1. Co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia i 2 m2 wolnej podłogi przypadającej na każdego pracownika.
2. Szerokość przejścia w biurach – nie mniejsza niż 60 cm.
3. Klawiatura i mysz umieszczone na wysuwanej szufladzie, ok. 60-75 cm nad ziemią. Blat pod monitor – 70-90 cm nad ziemią.
4. Odpowiednia przestrzeń dla nóg – 65 cm wysokości, 70 cm głębokości, 70-80 cm szerokości.
5. Krzesło powinno mieć 5 punktów podparcia, sztywną konstrukcję i możliwość regulacji wysokości siedziska (zakres regulacji ok. 40-50 cm)
6. Stały kąt oparcia – ok. 10 stopni odchylenia w tył od pionu (zakres regulacji 50 w przód i 300 w tył).
7. Stanowisko powinno umożliwiać położenie stóp płasko na podłodze lub być wyposażone w podnóżek.
8. Odchylenie monitora – 20 stopni do tyłu. W przypadku braku regulacji – wyposażenie stanowiska w specjalną podstawkę.
9. Regulowany kąt nachylenia klawiatury.
10. Stanowisko wyposażone w uchwyt na dokumenty (między klawiaturą a monitorem), z regulacją ustawienia wysokości i nachylenia.
Źródło: Inplus PR
Opracowanie: Mateusz Matković
21-07-05 07:38:33