X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Poligrafia – rodzaje drukowania

W dzisiejszej poligrafii można wskazać dwie elementarne formy drukowania:
- drukowanie mechaniczne – nazywane analogowym,
- drukowanie elektroniczne – druk cyfrowy.
Obie formy są szeroko rozpowszechnione i w zależności od oczekiwań można stosować dowolną technikę.
Epson Stylus Photo R3000
Opracowanie: Epson
Źródło: Epson
Drukowanie analogowe dzieli się na cztery różne formy: - drukowanie płaskie, - drukowanie wklęsłe, - wydruk wypukły, - sitodruk. Wyżej wymienione techniki łączy konieczność przygotowania form drukowych, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na podłoże.

Druk offsetowy jest przykładem drukowania płaskiego. Druk przy użyciu tej techniki polega na transportowaniu barwnika z formy drukowej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących oraz niedrukujących formy drukowej. Elementy niedrukujące wyróżnia niska adhezja dlatego nie przenoszą barwnika. Farba wykorzystywana w druku przenoszona jest na podłoże z elementów drukujących poprzez wykorzystanie cylindra offsetowego. W tym przypadku uzyskać można najmniejszą grubość warstwy farby na nośniku. Wśród maszyn offsetowych wyróżnić można dwa rodzaje maszyn: arkuszowe i zwojowe.

Polecamy też

Robótki ręczne w cenie, czyli scrapbooking.

skrzynki na listy
Opracowanie: Blomus
Źródło: http://www.smakprostoty.pl
W okresie tak rozpowszechnionego internetu oraz ogólnej komputeryzacji, zniknęły już zwyczaje pisania korespondencji i tworzenia notek w kalendarzach czy notesach. Zadziwia więc fakt, iż sklepy, jakie maja w ofercie wyżej opisane przedmioty ciągle prosperują, a co więcej błyskawicznie się rozwijają. Na kuli ziemskiej znaleźć więc można hobbystów tej dawnej wydawać by się mogło metody komunikacji.


W technice drukowania wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące umieszczone niżej niż elementy niedrukujące. Farba drukowa jest nakładana na formę drukarską później za pomocą specjalnego noża – rakla - jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie umieszczana bezpośrednio na podłożu. Wśród sposobów druku wklęsłego można wyróżnić: - rotograwiurę (kosztowna technika, używana głównie do zleceń wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji czy wyrobów dekoracyjnych), - starodruk (technika wykorzystywana do wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów), - tampodruk (wykorzystywany do nadruku na nieregularnych powierzchniach , np. zabawek.

W druku wypukłym elementy drukujące w formie drukarskiej są umiejscowione wyżej niż elementy niedrukujące. Farba (sprawdź farba tablicowa biała) drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące po czym transportowana jest na podłoże.

Zainteresowały Cię opisy podane w naszym wątku? Jeżeli tak, to czytaj także kurs jazdy konnej zbliżone informacje, tyczące się tego działu. Zachęcamy Cię do przeczytania do nowej witryny.

W druku wypukłym wyróżnia się: - typografię – technika popularna w latach 60-tych; obecnie mało popularna, - fleksografia – technika stosowana zwłaszcza do zadruku opakowań.

Sitodruk to forma wydruku, wykorzystująca formę drukarską w postaci siatki z oczkami, z których część oczek jest zasłonięta (miejsca niedrukujące). Przez otwory niezakryte farba jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk jest formą bardzo prostą, w zasadzie bez ograniczeń formatowych. Najczęściej wykorzystywany jest w przypadku wydruku małych nakładów.

Więcej ciekawostek dotyczących form druku znajdziesz w witrynie - drukarnia - Wrocław, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!


Znajdź polecaną ofertę tutaj: Drukarnia Kid
20-10-12 11:20:48