X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Sposoby na bolesne skurcze

Bolesne skurcze
Opracowanie: Apteka-zdrowie.eu
Źródło: www.apteka-zdrowie.eu
Moment gdy nadchodzi skurcz znany jest chyba każdemu, jednak mechanizmy odpowiedzialne za ich występowanie nie są jeszcze do końca odkryte.

W dużej mierze, to niewłaściwe odżywianie pociąga za sobą zaburzenia w gospodarce zasadowo-kwasowej oraz mineralnej naszej krwi. Wypłukiwanie minerałów i soli np poprzez picie dużej ilości kawy, stosowanie preparatów odchudzających czy przyjmowanie leków moczopędnych skutkuje pojawieniem się bolesnych skurczów, które atakują o różnych porach. Niekiedy dopadają nas w trakcie snu, innym razem odczuwamy je w ciągu dnia gdy zbyt dużo czasu spędzamy w jednej pozycji. Pomocne przy łagodzeniu bólu są masaże miejsc nim dotkniętych, przywrócenie właściwego poziomu elektrolitów oraz przestrzeganie diety bogatej w warzywa i owoce. Gdy (sklep kosmetyczny - sprawdź tutaj) jednak skurcze dokuczają nam nadzwyczaj często warto zastanowić się, czy nie są one sygnałem, że nasz organizm boryka się z poważniejszymi problemami.

Najczęstsze przyczyny skurczów łydek powodowane są przez:

- zbyt duży wysiłek fizyczny – zwykle w takich sytuacjach skurcze pojawiają się po paru godzinach i wynikają z nadwyrężenia mięśni.

- chodzenie w niewygodnym obuwiu, zwłaszcza tym na bardzo wysokich obcasach. Stałe napięcie mięśni w ciągu dnia powoduje ich „zmęczenie” i objawia się bolesnymi kurczami, zwłaszcza wieczorem.

- przyjmowanie w ciągu doby zbyt małej ilości płynów co skutkuje niedoborami elektrolitów.

- intensywne stosowanie diet odchudzających oraz środków przeczyszczających i moczopędnych.

- zażywanie zbyt dużych dawek niektórych leków, zwłaszcza tych zawierających adrenalinę czy atropinę.

Dobrym sposobem pozwalającym zapobiegać bolesnym kurczom jest stosowanie prostych ćwiczeń, które pomogą delikatnie rozciągać mięśnie łydek. Na początek należy stanąć w odległości ok 50 cm od ściany i wykonać leżnie podparte ze stopami przylegającymi do podłoża. Najlepiej pozostawać w tej pozycji i lekko naciągać mięśnie łydek na co najmniej 10 sekund po czym odpowiednio je rozluźnić. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń kilka razy w ciągu dnia może skutecznie zapobiec dalszemu występowaniu skurczy.

Jak sobie poradzić w konkretnych przypadkach, gdy doświadczamy:

- skurczu ręki; w tej sytuacji należy chwycić bolący palec, trzymając go prosto, a następnie lekko wygiąć do tyłu, tak by opuszki stworzyły rodzaj dźwigni;

- skurczu uda; proponujemy usiąść na podłodze, jedną ręką złapać nogę w okolicy pięty i unieść ją do góry, drugą ręką natomiast wykonać ucisk w kolanie i lekko rozmasować bolące miejsce.

- skurczu palców u stóp; najlepiej na przemian zginać i prostować palce, po krótkim czasie i lekkim rozmasowaniu ból i kurcz powinny ustąpić.

- skurczu stopy; ująć palce stopy i stopniowo starać się je rozprostować; następnie oprzeć stopę o podłoże i unieść ją w okolicy kości piętowej.

W większości przypadków skurcze są związane z niedostatecznym przyjmowaniem odpowiedniej ilości płynów. Z tego względu specjaliści zalecają picie co najmniej 1,5-2 l napojów dziennie. Dodatkowo warto postawić na zbilansowaną dietę, bogatą w magnez, gdyż to brak tego właśnie pierwiastka najczęściej wpływa na odczuwanie przez nas bolesnych kurczy czy drgań mięśni. Magnez najłatwiej uzupełniać jedząc kiełki pszenicy, otręby, proso a także ryż, orzechy czy pijąc kakao.

Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem:

- gdy kurcze są na tyle intensywne, że powodują kłopoty ze snem oraz długotrwałe zmęczenie.

- gdy czujemy, że skurcze są następstwem przyjmowanych przez nas leków i przebytych chorób bądź nasilają się po zażyciu konkretnych preparatów.

- gdy po każdym skurczu silny ból nie ustępuje po krótkim czasie lub jeszcze przybiera na sile.

Lekarz powinien wyjaśnić, czy przyczyny kurczy związane są z chorobą oraz zalecić przyjmowanie odpowiednich preparatów np. tych zawierających magnez i potas lub leków rozluźniających mięśnie i zmniejszających ból.
18-12-04 07:15:05