X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Światło w ogrodzie

Podmiejski dom to dla większości największe marzenie o spokojnym życiu z dala od zgiełku miasta. Aczkolwiek, aby nasz dom dawał nam nas cieszył, lepiej zadbać także o o teren do niego przylegający. Mowa tu naturalnie o ogrodzie i aranżacji roślinnej, jednak tak samo istotne jest właściwe oświetlenie zewnętrzne ogrodu. Umiejętnie umieszczone lampy ogrodowe podkreślą zalety nawet niewielkiego ogródka, a z większego ogrodu dobrze dopasowane oświetlenie ogrodowe sprawi że będzie on bajkowy.
Dodatkowo wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na ścianie domu – są istotną ochroną antywłamaniową. Jak efektywnie dopasować oświetlenie ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, rozmieszczając oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa doprawdy zniechęci złodzieja?

Rodzaje lamp zewnętrznych

Najszerzej oświetlenie zewnętrzne możemy podzielić na dwa rodzaje opraw: lampy zewnętrzne dla ogrodu oraz lampy zewnętrzne dla budynku. W ramach tych ostatnich możemy wymienić oświetlenie zewnętrzne, które ma służyć przede wszystkim celom dekoracyjnym, jak również lamy zewnętrzne funkcjonalne. Ozdobne lampy zewnętrzne mogą obejmować lampy najazdowe
ciekawy żyrandol
Opracowanie: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
, umieszczone wokół domu, by w intrygujący sposób oświetlać jego ściany pod kątem.
Podobne oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji domu (jednak tym razem ze strumieniem światła od góry) możemy zaaranżować, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, umieszczone w okapie (oprawa wpuszczona w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z energooszczędną żarówką umieszczona w zagłębieniu w ścianie domu da też interesujący efekt. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystane w celach praktycznych zawiera lampy najazdowe zainstalowane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem na wjeździe do garażu, aby zapewnić wygodne parkowanie samochodu w zimie.

Niezwykle istotnym czynnikiem składającym się na użytkowe lampy zewnętrzne są lampy halogenowe, najczęściej uzupełnione w czujniki ruchu, czyli zapalające się wtedy, gdy ich światło jest najbardziej niezbędne. Lampa halogenowa na ścianie budynku pozwala domownikom na łatwe wejście do domu po zachodzie słońca i zwiększa bezpieczeństwo, dobrze rozjaśniając okolice drzwi wejściowych oraz gdy zachodzi taka potrzeba wejścia od ogrodu.

Lampy ogrodowe wyczarują magię w ogrodzie


Planując wygląd naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się najmocniej na roślinach, oświetlenie ogrodowe odkładając na koniec. W efekcie nie mamy dobrej szansy na to, aby lampy ogrodowe stały się częścią aranżacji krajobrazu pod naszym oknem. Dzięki temu, że wybierzemy stosowne oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas cieszył swoją urodą również po zmierzchu i zachęcał do zjedzenia kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia znajomych na wykwintne wieczorne garden party. Wówczas altanka, w której centralnym elementem będzie ogrodowa lampa wisząca, przyda się, jak znalazł.
ogród z oczkiem wodnym
Opracowanie: ThiloG
Źródło: http://www.flickr.com


Wyjątkowo interesującą opcją są też ogrodowe lampy podłogowe, czyli odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne lampy stojące do ogrodu, które można w razie potrzeby przesunąć w inną część trawnika. Będzie to oczywiście zależało od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie zaleca się więc zaaranżować wcześniej, w celu uniknięcia konieczności chowania w trawie nieładnych przewodów przedłużacza. Jeśli zaplanujemy oświetlenie do ogrodu już na etapie aranżowania podstawowych elementów ogrodu, pozwoli nam to ukryć przewody pod ziemią, obok (jednak nie zbyt blisko) przewodów zasilających zraszacz. Gwarantuje to elegancki wygląd i bezpieczeństwo, a lampy ogrodowe zdają się wyrastać z ziemi. Komponentem, który uzupełnia oświetlenie ogrodu, są także umieszczone na ścianach domu kinkiety zewnętrzne. Taka lampa stanowi nie tylko ciekawy dodatek dekoracyjny, ale także środek zabezpieczający dom przed próbą włamania, o czym w kolejnej części.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew powszechnej opinii, aby odpowiednio zabezpieczyć nasz dom, nie zawsze wymagamy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która znajduje się tuż za rogiem. Warto najpierw zainwestować w prostą i niedrogą, ale przy okazji wyjątkowo efektywną ochronę domu – dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne.
żarówka ledowa
Opracowanie: theilr
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa oferuje intensywne światło i pozwala znajomym łatwo dostrzec, że ktoś kręci się wokół naszego domu.

Oprócz tego oświetlenie halogenowe wysokiej klasy jest także odporne na urazy, w związku z tym ewentualny złodziej będzie się musiał sporo nagłowić, zanim niezauważalnie uda mu się sforsować ogrodzenie oraz drzwi do domu. Oprócz inwestycji w lampy halogenowe warto w ogóle wyposażyć nasz dom w lampy zewnętrzne. Współczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania sterowania oprawami stanowiącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się co dzień o określonej porze. Włączone lampy zewnętrzne sprawiają wrażenie, że w środku są domownicy i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a jednocześnie sprawiają, że dom prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Tym samym oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości budynku tak ze względu na wzmocnienie zabezpieczenia, jak i wyglądu.
22-03-16 13:01:17