Jeśli chcesz, aby Twoja podłoga była piękna, wytrzymała, ponadczasowa, wszechstronna, a przy tym nietuzinkowa i z charakterem – zdaj się na „króla wśród egzotyków”, doussie. Jego drewno doprawione szczyptą egzotyki, od lat cenione za właściwości fizyko-mechaniczne przez specjalistów, obecnie ponownie odkrywane jest przez designerów ze względu na zachwycającą paletę barw.
Okazały monarcha
Doussie to termin używany na określenie około dziesięciu typów drzew, które występują głównie w suchych, wiecznie zielonych lasach wschodniej i południowej Afryki. Znane także pod innymi nazwami, m.in. lingua, afzelia, apa czy papao rośliny należące do rodziny brezylkowatych, osiągają wysokość do 35 metrów i do 120 centymetrów w pierśnicy. Wielkie są także owoce tych drzew (miąższ jadalny). Ich długość może dochodzić do 30 centymetrów. Cechą rozpoznawczą doussie są także intensywnie pachnące szkarłatnoczerwone kwiaty.
Egzotyczny atleta
Opracowanie: Baltic Wood
Źródło: Baltic Wood
-
Warto podkreślić, że przydomek „królewski” przylgnął do drzewa doussie nie tylko ze względu na jego rozmiary i bardzo ciekawą barwę – zauważa Piotr Wójcikiewicz, product manager z firmy
Baltic Wood. –
Ponadprzeciętne są również jego właściwości fizyko-mechaniczne. Roślina jest twarda, odporna na warunki zewnętrzne, a także ataki insektów. Co więcej jest w stanie przeciwstawić się działaniu kwasów, stąd często stosowany jest do produkcji stołów laboratoryjnych czy naczyń, w których przechowuje się chemikalia.
Właściwości doussie wykorzystywane są w różnych dziedzinach. Drewno używane jest w przemyśle stoczniowym, stolarstwie, meblarstwie, a nawet w… sporcie. Dzięki niezwykłej wytrzymałości materiału, z surowca wykonywane są nawierzchnie w obiektach sportowych, które narażone są na bardzo silne obciążenia. Doussie służy zawodnikom m.in. na olimpijskim torze rowerowym w Munich w Bawarii.
Doussie na podłodze
Opracowanie: Baltic Wood
Źródło: Baltic Wood
Oczywiście drewno doussie ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje się do produkcji podłóg drewnianych. Ze względu na swoją stabilność i wytrzymałość powierzchnie z tego surowca świetnie sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach: salonach, kuchniach, przedpokojach, a nawet w łazienkach. Bez obaw możemy je kłaść w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Co ważne – doussie może być wykorzystywane także w przypadku zastosowania instalacji ogrzewania podłogowego.
Poza bardzo cennymi właściwościami fizyko-mechanicznymi drewna afzelii, nie można nie wspomnieć o jego zaletach estetycznych.
podłogi z doussie charakteryzują się bardzo oryginalną kolorystyką. Barwy: od łososiowej aż po pomarańczową, przenikają się z intensywną czerwienią, która z czasem przybiera ciemniejsze, łagodniejsze i szlachetne rysy. Tę różnorodność świetnie eksponują podłogi we wzorze klepki trójrzędowej, które polecane są nawet do małych pomieszczeń. Starannie wyselekcjonowane lamelki podkreślają unikatowe odcienie afrykańskiego drewna, które swoją ciepłą tonacją ożywiają wnętrza.
Powierzchnie podłóg z drewna doussie mogą być uszlachetnione zarówno lakierem (najlepiej prezentują się pokryte lakierem półmatowym), jak i bezbarwnym olejem UV.