X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Maluszek w aucie – jak wybrać fotelik samochodowy?

Maluszek w aucie – jak wybrać fotelik samochodowy?
Opracowanie: Ceneo.pl
Źródło: Ceneo.pl
Bezpieczny i dobrze dopasowany fotelik samochodowy to niezbędny element każdej wakacyjnej podróży z dzieckiem. W jego wyborze zawsze należy kierować się jakością materiałów, z których został wykonany oraz szczególnie poziomem bezpieczeństwa jaki zapewnia dziecku w trakcie jazdy samochodem. Dopiero w dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego wygląd czy cenę.

Bezpieczeństwo to podstawa
Dla wielu rodziców w Polsce najważniejszym kryterium doboru fotelika jest niestety jego cena. Fakt, że trzeba go zmieniać co jakiś czas znacząco wpływa na decyzję zakupową rodziców. A przecież fotelik dla dziecka to przede wszystkim jego bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Dodatkowo posiadanie fotelika samochodowego to nasz obowiązek podyktowany przepisami ruchu drogowego w Polsce. Każdy fotelik musi mieć certyfikat bezpieczeństwa (ECE R44), potwierdzający zgodność wyrobu z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami technicznymi i regulacjami prawnymi. Ważne może okazać się sprawdzenie i porównanie wyników testów zderzeniowych, przeprowadzanych przez niezależne organizacje. Wyniki takich crash-testów można znaleźć na przykład na stronie We wszystkich samochodach, które wyposażone są w poduszki powietrzne dla pasażerów, przewożenie dzieci na fotelikach ustawionych tyłem do kierunku jazdy stanowi poważne zagrożenie i jest niedozwolone.

Podział fotelików dla dzieci
Wybór fotelika dla dziecka to sprawa trudna i wymagająca odpowiedzialności. Dobrze jest nie opierać się na przekazie marketingowym, a zwrócić uwagę na konkrety. Fotelik przede wszystkim powinien być odpowiednio dobrany do wagi dziecka, do tego mieć dobrą ocenę w niezależnych testach instytutu badawczego ADAC. Aby wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla swojej pociechy musimy dokładnie poznać kategorie wagowe, na które dzielą się foteliki samochodowe i według nich dokonywać zakupu tego jakże przydatnego elementu wyposażenia rodzinnego samochodu.

Wyróżnia się pięć podstawowych i pięć "multigrup" wagowych. Najbardziej popularne z nich to:
- grupa 0+ (0-13kg), foteliki montowane tyłem do kierunku ruchu
- grupa I (9-18kg), foteliki dla dzieci od ok. roku do 3-4 lat
- grupa II-III (15-36kg), siedzenie podwyższające z oparciem, którego główną rolą jest pozycjonowanie pasa bezpieczeństwa na ciele dziecka. Ważne, aby miało ono rozbudowany zagłówek, który ochroni dziecko przed skutkami zderzenia bocznego.

Inne ważne kwestie
Oprócz kryterium wagowego i wiekowego, ważna jest łatwość jego montażu w samochodzie. Niestety nie wszystkie foteliki mogą być mocno i stabilnie przymocowane do środkowej części tylnych siedzeń w samochodzie. Należy dopasować fotelik tak, aby zarazem mieć pewność, że niczego nie zaniedbaliśmy w kwestii bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. Ważnym dla Polaków kryteriów wyboru są ceny fotelików samochodowych, które wahają się od 99zł dla zakresu wagowego: 0-13 kg, do nawet 6000zł w zakresie wagowym: 9-36 kg. W serwisie w kategorii dla Dziecka – Podróż i spacer z dzieckiem, mamy do wyboru ponad 1600 fotelików samochodowych, z czego największą popularnością cieszą się foteliki marek Recaro, Roemer, Maxi-Cosi, Cybex oraz Graco. W grupie najpopularniejszych produktów w tej kategorii na można znaleźć fotelik Roemer Romer King Plus 9-18kg i Recaro Young Sport 9-36kg, oba za cenę wyższą niż 500zł. Wśród opinii o produktach najwięcej pozytywnych głosów od kupujących uzyskały modele Graco Junior Maxi 15-36kg za cenę 154zł oraz Ramatti Venus Comfort 9-18kg, za którego musimy zapłacić 219zł.

Maluszek w aucie – jak wybrać fotelik samochodowy?
Opracowanie: Ceneo.pl
Źródło: Ceneo.pl

Udana podróż z dzieckiem
Kiedy mamy w planach wyjazd z dzieckiem na wakacje lub rodzinną wycieczkę warto pamiętać o tym, by podróżujący z nami maluch nie czuł się znużony i zmęczony. Rodzice niejednokrotnie odczuwają strach i przerażenie na samą myśl o tym, że mają zabrać swoją pociechę w długą i monotonną drogę. Dlatego też warto zmobilizować się i wyjechać bardzo wcześnie, nawet w środku nocy, tak aby jeszcze w trakcie snu dzieci przejechać spory kawałek drogi. Jeśli podróżujemy z niemowlakiem starajmy się zatrzymywać tylko, kiedy

budzi się na karmienie. Przy okazji, można zjeść coś lub zatankować samochód. Nie zapominajmy zabrać w drogę kocyk i ulubione zabawki dzieci - sennemu i zmęczonemu maluchowi może być zimno i zechce przytulić się do swojej ulubionej maskotki. Starajmy nie zatrzymywać się na przykład na dodatkowe tankowanie paliwa, jeśli nie musimy tego zrobić, a maluch jest zmęczony i właśnie układa się do drzemki. Wytrąci go to z równowagi, a wiadomo, że zmęczone dzieci robią się rozdrażnione.

Wakacyjne podróże z małymi dziećmi nie należą do najłatwiejszych zadań, ale zdecydowanie po spełnieniu pewnych warunków mogą okazać się niezwykłą przygodą dla całej rodziny.
Źródło: Ceneo.pl
Opracowanie: Agnieszka Pająk
18-07-12 03:49:06