X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Układanie sztućców

układanie sztućców
Opracowanie: Altom DESIGN
Trudno wyobrazić sobie wytworną kolację bez eleganckiego nakrycia stołu. Sztuka układania sztućców zgodnie z zasadami savoir-vivre to umiejętność, której trzeba się nauczyć. Przez labirynt dobrego wychowania przeprowadzi nas Altom Design.

Wokół stołu zazwyczaj koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. To miejsce, w którym czas płynie wyjątkowo miło. Gdy planujemy elegancką kolację musimy pamiętać o prawidłowym ułożeniu sztućców i naczyń na stole. Układanie sztućców to pewien rodzaj ceremonii. Przygotowując stół na przyjęcie gości trzeba dokładnie przemyśleć, które elementy srebrnej zastawy będą potrzebne.

W zależności od tego, co i jak podajemy, używamy widelca uniwersalnego stołowego, dwudziestocentymetrowego zakąskowego lub widelca deserowego. W przypadku noży wybór jest jeszcze większy. Cztery podstawowe typy noży to nóż zakąskowy, nóż do drugiego dania, nóż do masła i pieczywa oraz nóż do ryb. Nóż do masła i pieczywa jest krótki i zakończony ostrymi ząbkami, a nóż do ryb jest szeroki i ma kształt łopatki. Podstawowy zestaw noży można uzupełnić nożami do steków, serów lub ostryg. Należy również pamiętać, że zupy podawane w bulionówkach jemy łyżeczką do bulionu, która jest okrągła i nieco mniejszą od normalnej…

Najważniejszą zasadą układania sztućców jest układanie ich zawsze od wewnątrz, ponieważ te, które znajdują się najdalej talerzy używane są w pierwszej kolejności. Po prawej stronie umieszczamy łyżki i noże (zwrócone ostrzem do środka!), po lewej widelce, natomiast nad talerzem należy ułożyć sztućce do deserów i owoców. W Polsce przyjęło się, że widelce i łyżki układa się wypukłą stroną do dołu, nie jest to jednak ogólnoświatowa zasada dobrego wychowania, na oficjalnych przyjęciach za oceanem robi się to całkowicie odmiennie.

Podczas przygotowywania stołu ważny jest nie tylko odpowiedni dobór sztućców do serwowanego dania, ale także dopasowanie ich do porcelany i rodzaju przyjęcia, dlatego warto w swoich domowych skarbach posiadać komplet sztućców o klasycznych kształtach i minimalistycznych zdobieniach, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Future marki Altom Design to linia sztućców wykonanych z najwyższej jakości polerowanej stali nierdzewnej. W zestawie znajdują się 24 sztućce przeznaczone dla 6 osób, zapakowane w gustowne pudełko. Sprawdzą się one zarówno podczas romantycznej kolacji we dwoje, jak i podczas niedzielnego obiadu z rodziną. Niezależnie jednak od tego, kogo będziemy u siebie gościć należy pamiętać, że właściwie ułożone sztućce są wyrazem obycia towarzyskiego, którego w żadnej sytuacji nie powinno nam zabraknąć.

Marka: Altom DESIGN
FUTURE ZESTAW 24 SZTUĆCÓW PUDEŁKO FLOK
Źródło: PR Solutions
18-06-09 07:08:06