X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny są w całym naszym domu? Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby wymienić choćby kilka rzeczy, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest maleńka, ale niezwykle istotna.
Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
A kanapa? Naturalnie, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny dźgające w plecy przy każdej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość.

Ciekawy artykuł? Zatem kliknij w poniższy link i doczytaj i sprawdź (http://pomocpsychologa.pl/psychoterapia-par/). Na pewno zaintrygują Cię kolejne wpisy na ten temat. Będzie fantastycznie, jeśli Ci się podoba.

Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtych lat znacznie i dziś kanapy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i takie przypadki.

Polecamy też

Poznaj sprężyny lepiej

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny znajdują się w większości przedmiotów codziennego użytku? Trzeba tylko porozglądać się wokół siebie, aby wymienić choćby kilka przedmiotów, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Chociażby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn.


Wiele sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli zajrzymy na podwozie, albo pod maskę bez problemu, od razu zauważymy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - czyli takie które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Mamy również sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w piwnicy przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki warto pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku można znaleźć niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała - można kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale rozejrzyjcie się tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
23-04-08 07:01:14