X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Serwis obiadowy z 23 elementów

serwis obiadowy ćmielów
Jest rok 1927. Maurice Ravel, francuski kompozytor i pianista, właśnie ukończył utwór Bolero.

Mniej więcej w tym samym czasie w Polsce, w ćmielowskiej fabryce porcelany, powstaje serwis, który nieprzypadkowo dostaje nazwę… Bolero.

Choć minęło już ponad 80 lat, obie kompozycje do dziś zachwycają i to nie tylko koneserów. Gdy pod koniec lat 30. naszego wieku Maurice Ravel skomponował Bolero, nie spodziewał się, że ta przygotowana na potrzeby baletu kompozycja osiągnie tak wielki sukces. Napisany w dedykacji dla rosyjskiej tancerki utwór łączył w sobie z jednej strony prostotę, a z drugiej nietypową konstrukcję opartą na harmonijnym motywie – tym samym, choć granym przez wiele utworów.
Serwis obiadowy Bolero również zachwyca idealnym połączeniem ogromnej dbałości o każdy detal z niezwykłym stylem i niepowtarzalnym dekorem. I podobnie jak dzieło Ravela, choć tworzy go wiele różnych elementów, każdy z nich łączy ta sama linia – klasyczna, elegancka, ponadczasowa... I choć każdy z nich może też "zagrać" osobno, harmonijną całość tworzy dopiero symfonia.

serwis obiadowy ćmielów
Opracowanie: Zakłady Porcelany – „Ćmielów”
Inspirowany hiszpańskim tańcem ludowym utwór francuskiego kompozytora został rozpisany na 26 różnych instrumentów – od małych piccolo po ogromne kotły. W serwisie obiadowym Bolero znaleźć się mogą aż 23 elementy – od filiżanek i spodków, poprzez talerze i półmiski, aż po ponad 2-litrową wazę. Choć podobieństw można by znaleźć jeszcze więcej, jest jedna, lecz dość istotna różnica. W balecie utwór Ravela tworzy muzyczne tło do tańca młodej Hiszpanki, na który z początku nikt nie zwraca uwagi. Serwis obiadowy Bolero zachwyca już od pierwszej sekundy, gdy tylko pojawi się na stole.
18-11-24 07:14:02