X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Co ty wiesz o odlewach?

W tym oto niedługim tekście opiszę, czym zajmują się odlewnie, jakie istnieją typy odlewów i parę innych, na pewno przydatnych informacji. Zacznijmy od samej definicji odlewania. To technologia wytwarzania części, opierająca się na umieszczaniu rozpalonego, płynnego metalu bądź stopu do wcześniej przygotowanych form kształtujących.

Odlewy
Źródło: www.alwro.com.pl

Odlewanie zaczyna się od wykonania formy, z której powstaną odlewy.

Metoda ta pozwala na wykonanie naprawdę złożonych kształtów, rzadko wymagana jest specjalna szlifierka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania.

Odlewy kokilowe są używane głównie przy cynku i miedzi. Opierają się na wlewaniu ciekłego metalu do trwałej formy, zwanej kokilem. Metoda ta cechuje się znikomą chropowatością produktu, a także sporą jakością. Oprocz tego nie wymaga wiele czasu, co sprawia, że okazuje się bardzo ergonomiczna. Należy zaznaczyć, iż jest to leciwa metoda. Pojawiła się prawie dwieście lat temu i pełniła kluczową rolę w postępie technologicznym ery Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają tuleje z brązu.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że zanim wleje się stop, forma jest naciskana wielkim ciężarem, a potem płynny metal wtryskuje się pod ogromnym ciśnieniem. To popularna technologia. Jej renoma bierze się z niezłej jakości odlewu i szybkości działania. Chętnie stosowana przy wielkich seriach produkcyjnych. Odlewy ciśnieniowe mają dwa typy – z gorącą i niskotemperaturową komorą tłokową. Stosuje się je w zależności od odmiany metalu.

Następną rzeczą, którą chciałbym wam zaprezentować, jest wyżarzanie. Zapewne się domyślacie, że to po prostu obróbka cieplna. Surowiec rozpala się do pewnej temperatury, przechowuje w niej przez dłuższy czas, a potem wolno oziębia. Taki zabieg służy temu, by zniwelować występujące nieprawidłowości w strukturze odlewu. W zależności od rodzaju surowca i stopnia naprężeń i niejednorodności, stosuje się różne temperatury i czasy ekspozycji. Oto najpopularniejsze metody wyżarzania: ujednorodniające, stabilizujące i wykorzystujące przemianę izotermiczną - więcej.

Finito. Sądzę, że po lekturze odlewy przestały mieć przed wami tajemnice.
Źródło: Alwro S. A.
17-09-18 06:40:38