X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Nowoczesna metoda leczenia przepuklin

Nowoczesna metoda leczenia przepuklin
Opracowanie: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Przepuklina to rodzaj pęknięcia powłoki jamy brzusznej. Może powstać dynamicznie, ale zazwyczaj jest efektem powolnego rozchodzenia się struktur anatomicznych, które tworzą monolit ściany powłok jamy brzusznej. Większość przepuklin powstaje w miejscach zmniejszonej oporności powłoki, które charakteryzuje specyficzny układ struktur mięśniowo-powięziowych. Do takich miejsc bez wątpienia należy okolica pachwiny, w której powstają przepukliny pachwinowe i udowe – mówi chirurg Roman Kuśnierczyk ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

W chwili obecnej, jako standard leczenia przepuklin, wykorzystuje się operacje z użyciem siatek z materiału sztucznego. Jednak dla okolicy pachwinowej istnieje możliwość operowania Pacjentów bez użycia materiałów sztucznych, gdzie równocześnie zachowany jest beznapięciowy charakter operacji, a wyniki odległe nie różnią się.

Innowacyjny zabieg w Krakowie!
W metodzie stosowanej w krakowskim szpitalu św. Rafała wykorzystuje się uszypułowany płat powięziowy pochodzący z ciała Pacjenta. W ten sposób leczy się przepukliny pachwinowe oraz udowe. Przełomem w leczeniu przepukliny stały się siatki (www.poldannet.pl/pl), które pozwoliły na uzupełnienie ubytku. Metoda, którą zaproponowałem i opublikowałem w 1997 roku polega na pobieraniu naturalnej siatki - własnej powięzi Pacjenta, której to doskonałe parametry wytrzymałościowe potwierdziła operacja sposobem Desardy, w której wykorzystywany jest dokładnie ten sam fragment powięziowy, choć technika operacyjna jest inna. Pobrana z sąsiedztwa i przemieszczona w miejsce ubytku daje efekt dokładnie taki sam, jakbyśmy posługiwali się sztuczną siatką. Różnica jest jedna, choć zasadnicza – nie ma materiału obcego, co niweluje dolegliwości, jakie mogą pojawić się po operacji z zastosowaniem materiałów sztucznych, np.: przewlekły ból pachwiny – przypadłość, która nie występuje bezpośrednio po operacji, a pojawia się z czasem – mówi autor innowacyjnej metody dr Roman Kuśnierczyk.

Nowoczesna metoda leczenia przepuklin
Opracowanie: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Wykluczenie sztucznego elementu wszczepianego do ciała Pacjenta w obszar pachwiny, ma ogromne znaczenie u osób młodych, szczególnie młodych mężczyzn, u których wszczep taki, po latach może powodować kłopoty w sferze seksualnej i prokreacyjnej. Implanty sztuczne niestety oddziaływają negatywnie na elementy męskiej anatomii
- mówi dr Kuśnierczyk ze Szpitala św. Rafała.

Przepukliny pachwinowe i udowe

Metoda stworzona przez dr. Romana Kuśnierczyka z Krakowa powstała z myślą o dwóch rodzajach przepuklin: pachwinowej i udowej. Technika operacyjna pozwala podczas jednego zabiegu zaopatrzyć aktualnie istniejącą przepuklinę oraz wzmocnić wszystkie te miejsca pachwiny, w których przepuklina może powstać w przyszłości.

Nie wszystkie operacje z wykorzystaniem implantów pozwalają na taką kompleksową naprawę. Pacjent operowany na przepuklinę pachwinową na przykład, nie będzie miał gwarancji, że w przyszłości nie pojawi się u niego przepuklina udowa i odwrotnie. Natomiast w technice proponowanej Pacjentom Szpitala św. Rafała jako standard postępowania jest zabezpieczenie wszystkich potencjalnych miejsc wystąpienia przepukliny w pachwinie – miejsca te to: przepuklina pachwinowa skośna, prosta oraz udowa. To są trzy podstawowe miejsca, gdzie przepukliny powstają. W metodzie tej, jako standard, wszystkie te miejsca są wzmacniane, niezależnie od aktualnie istniejącej przepukliny
– kończy dr Roman Kuśnierczyk.

Dożywotnia gwarancja…
Mając za sobą kilkanaście lat obserwacji operowanych Pacjentów (ponad 2000 wykonanych operacji) oraz odsetek nawrotów przepukliny między 1-3%, została podjęta decyzja, że w Szpitalu św. Rafała ten zabieg będzie miał dożywotnią gwarancję dla Pacjenta. Oznacza to, że Pacjent po takiej operacji, jeśli w przyszłości zgłosi się z nawrotem przepukliny, będzie leczony w szpitalu bez ponoszenia kosztów.
Źródło: Bird&Co.
Opracowanie: Gabriela Kózka
19-01-07 07:16:04