X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Czujnik temperatury

Czujniki temperatury używane są w bardzo wielu dziedzinach . Najpopularniejsze to przykładowo elektronika samochodowa, stacje meteorologiczne czy choćby klimatyzatory. I oczywiście wiele, wiele innych. Czujnik temperatury, by działał odpowiednio, powinien być najwyższej jakości. Od niego zwykle zależy funkcjonowanie aparatury, ostrzeganie o zbyt wysokiej czy niskiej temperaturze, która może zakłócać działanie.
pieniądze
Opracowanie: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu


naturalnie najczęściej nie mamy wpływu na to który czujnik temperatury zamontowany jest w sprzęcie, z którego korzystamy. Zawsze jednak warto zdawać sobie sprawę jak takie urządzenie działa, jakie są jego typy i na co ewentualnie w razie problemów można go zamienić.

najczęściej montowany typ tego sprzętu to czujnik pt100 - rezystancyjny. takiego rodzaju czujniki temperatury montowane są w klimatyzacji czy stacjach meteorologicznych. Taki czujnik temperatury funkcjonuje wykorzystując zmienny opór metalu zależnie od temperatury.

odmiennym elementem wykorzystywanym w urządzeniach pomiarowych jest termopara. cechuje się sporą dokładnością, dlatego zwykle jest także wykorzystywana w urządzeniach pomiarowych. Czujnik temperatury działający właśnie z wykorzystaniem termopary stosuje się na przykład w ekwipunku wojskowym, w skanerach i systemach termowizyjnych.

Polecamy też

Ksero w domu to najlepsze rozwiązanie

Ogromna większość ludzi ma w domu komputer i nie jest w stanie wyobrazić sobie już życia bez tego sprzętu. Wiele osób posiada także jakieś urządzenie drukujące, które często się przydaje, szczególnie, gdy mamy pociechy w wieku szkolnym, albo pracujemy z domu. Drukarki mogą być bardzo różnorodne. Możemy znaleźć drukujące na kolorowo, są też czarno-białe. Część z nich ma wbudowany skaner, na niektórych można też kopiować dokumenty. Takie „kombajny” mogą być jednakże dość drogie, tak w zakupie, jak i w eksploatacji.


naturalnie, zwykle samodzielnie nie zajmujemy się zmianą czujników. zwykle nawet nie zwracamy uwagi na to, że działają w urządzeniu, z którego zwykle korzystamy. Warto jednak dowiedzieć się jaki czujnik temperatury pracuje w naszym klimatyzatorze czy samochodzie, by wiedzieć na co go wymienić, w razie awarii.
Opracowanie: G.S.
19-01-29 14:19:04