X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Szlak Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku – otwarcie już 2 czerwca

Muzeum w Galowicach
Opracowanie: Muzeum w Galowicach
Źródło: Muzeum w Galowicach
W ostatnim czasie trzy muzea z Dolnego Śląska połączyły swoje siły. Efekt? Nowy projekt turystyczny o nazwie Szlak zabytków komunikacji na Dolnym Śląsku.

Muzeum Powozów w Galowicach, Muzeum Motoryzacji Topacz oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zapraszają w podróż w czasie i lekcję historii o komunikacji, od pojazdów konnych, poprzez rozwój kolejnictwa, po osiągnięcia motoryzacji.

- Ten szlak to gratka dla miłośników motoryzacji, ale również każdego, kto chciałby wkroczyć w świat zabytkowych i kultowych pojazdów – przekonuje Justyna Wojciechowska, redaktor naczelna portalu ZnaneNieznane.

Galopem do muzeum
Szlak Zabytków Komunikacji rozpoczyna się w Muzeum Powozów w Galowicach, niedaleko Wrocławia. Ogromny, historyczny spichlerz mieści wspaniałe eksponaty. Zobaczyć tam można kilkadziesiąt karet, powozów, sań, a nawet oryginalny dyliżans pocztowy. Wszystko umieszczone jest w teatralnej scenerii, dzięki czemu w przyjemny sposób możemy obcować z historią konia i podróży pojazdami konnymi.

Kultowo i ekskluzywnie
Kolejny punkt na szlaku to Muzeum Motoryzacji Topacz. Przenosimy się do lat trzydziestych XX wieku, gdzie przywita nas kilka Sokołów po renowacji i Fiat 508. To miejsce posiada wspaniały klimat. Spora część eksponatów pochodzi z okresu PRL. Możemy podziwiać kultowe pojazdy z tamtych czasów: Junaki, Komary, elegancką Warszawę, idealnie odnowioną Syrenę oraz stare, dobre Fiaty 125p i 126p.
- Muzeum to wyróżnia największa w Polsce kolekcja ekskluzywnych samochodów marki Bentley i Rolls Royce. Jest na co popatrzeć. – dodaje Justyna Wojciechowska ze ZnaneNieznane.

Wsiąść do pociągu nie byle jakiego
Muzeum kolejnictwa
Opracowanie: Muzeum techniki
Źródło: Muzeum techniki
Ostatni punkt to Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Właśnie tam – w Jaworzynie Śląskiej, znajduje się najstarszy w Polsce węzeł kolejowy. Zobaczycie tu ponad 100 sztuk zabytkowych lokomotyw, wagonów i urządzeń infrastruktury kolejowej. Wśród unikalnych eksponatów są m.in. pruski parowóz Tkh2-12 z 1890 roku, największy polski parowóz Ty51-140, czy lokomotywa Pt31-49, wchodząca w przeszłości w składy Orient Expressu.

Tu atrakcja goni atrakcję! Przejedziecie się drezyną rekreacyjną, a dzieci pobawią się makietą kolejową sterowaną autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Muzeum to także kolekcje motocykli - legendarnych amerykańskich marek Harley-Davidson i Indian.

Szlak Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku jest jednym z ciekawszych szlaków tematycznych. Każdy z trzech obiektów można zwiedzać indywidualnie lub w ramach lekcji muzealnych organizowanych dla dzieci i młodzieży. Odległość pomiędzy trzema muzeami nie jest wielka, co pozwala na zaplanowanie jednodniowej podróży w czasie i obcowanie z zabytkowymi pojazdami.
Źródło: ZnaneNieznane.pl
Opracowanie: Justyna Wojciechowska
18-07-12 03:50:09