X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Biuro perfekcyjnie zaaranżowane

Aranżacja przestrzeni przyjaznej dla pracowników, wymaga kompleksowego podejścia do projektowania. Obecnie, w procesie projektowym,bierze się przede wszystkim, pod uwagę funkcjonalność oraz ergonomię. Wszystko to akcentuje się w efektowną oprawią elementów wykończenia, wyposażenia i dekoracją poszczególnych pomieszczeń.

Szacuje się, że ok. 60% wszystkich pracujących, zatrudnianych jest do pracy biurowej. Fakt ten wywiera znaczący wpływ na standardy kształtowania przestrzeni biurowej. Musi ona być nie tylko nowoczesna i estetyczna, ale przede wszystkim komfortowa i przyjazna dla użytkowników pod każdym względem.
Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie środowisko akustyczne. Prawdziwym wyzwaniem dla projektantów, jest problem nadmiernego hałasu. W dużych przestrzeniach biurowych stosuje się profesjonalne rozwiązania, które minimalizują ten problem i współtworzą prawdziwie ergonomiczne otoczenie.

Funkcja wnętrz a ich akustyka
Duże biura planuje się w formie otwartej. Wydziela się jedynie niewielkie pomieszczenia, typu: indywidualne gabinety, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne i toalety. - Każde z nich ma inne wymagania związane z warunkami akustycznymi. Zrozumienie funkcji poszczególnych wnętrz przeznaczonych dla pracowników oraz dopasowanie do nich odpowiednich rozwiązań akustycznych ma zatem ogromne znaczenie – mówi Anna Baczkowska, architekt i menadżer techniczny w firmie Armstrong. Istotny wpływ na środowisko akustyczne ma także wysokość pomieszczenia. Dlatego też, w inwestycjach użyteczności publicznej, tak często stosuje się sufity podwieszane.
- Płyty sufitowe, dzięki odpowiednim parametrom akustycznym, idealnie nadają się do kształtowania środowiska akustycznego zarówno wnętrz biurowych typu open space (m.in. w celu minimalizowania nadmiernego hałasu i poprawy koncentracji), sal konferencyjnych (m.in. w celu poprawy rozumienia mowy), jak i indywidualnych gabinetów (m.in. w celu uzyskania wysokiego poziomu poufności) – tłumaczy Anna Baczkowska.

Przykładowe rozwiązania akustyczne firmy Armstrong

Biuro typu open space – wysoki poziom pochłaniania dźwięków
Duże, otwarte biura, w których pracuje jednocześnie bardzo dużo ludzi, największą uciążliwością jest hałas (generowany m.in. przez ludzi, sprzęt biurowy oraz elementy serwisowe), który zaburza koncentrację, a w rezultacie także obniża efektywność pracy. Aby obniżyć natężenie hałasu, a także zapewnić odpowiedni poziom koncentracji i poufności rozmów, można zastosować sufit podwieszany o zwiększonym współczynniku pochłaniania dźwięku (0,95 – 1,00 αw). Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty z rodziny OP o obniżonej gęstości (PERLA OP i ULTIMA OP) oraz płyty metalowe z mikroperforacją i wkładem z czarnej fizeliny akustycznej.

Biuro typu open space, sufit podwieszany
Opracowanie: Armstrong
Źródło: Armstrong

Sala konferencyjna – dobra dźwiękoizolacyjność, przeciętne pochłanianie
W sali konferencyjnej, priorytetem jest umożliwienie prowadzenia komunikacji. Ogromne znaczenie ma więc komfort słuchających, rozumienie mowy oraz ich poufność. Sufity podwieszane o dobrej dźwiękoizolacyjności (35 – 40 dB) pozwolą ograniczyć poziom hałasu dochodzącego z sąsiednich pomieszczeń, a także uniemożliwią przenikanie rozmów na zewnątrz pomieszczenia. Przeciętna wartość pochłaniania dźwięków (0,60 – 0,65 αw) zapewni ponadto wystarczająco długi (dla tego typu pomieszczeń) czas pogłosu. Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty typu Standard (SAHARA MAX, PERLA, ULTIMA) i metalowe z Ekstra mikroperforacją.

Sala konferencyjna, sufit podwieszany
Opracowanie: Armstrong
Źródło: Armstrong

Gabinet indywidualny – wysoki poziom dźwiękoizolacyjności, średnie pochłanianie
W przypadku indywidualnych pomieszczeń biurowych konieczne jest ograniczenie hałasu dochodzącego z zewnątrz oraz ograniczenie słyszalności i rozumienia rozmów w sąsiednich pomieszczeniach. W tym celu najlepiej zastosować produkty, które charakteryzują się wysokim poziomem izolacyjności akustycznej wzdłużnej (powyżej 40 dB). Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty z rodziny dB o zwiększonej gęstości (PERLA dB, SAHARA dB, ULTIMA dB) oraz płyty metalowe z mikroperforacją i wkładem akustycznym Premium B15.

Biuro, gabinet indywidualny, sufit podwieszany
Opracowanie: Armstrong
Źródło: Armstrong

Nie tylko w biurze
Osiągnięcie optymalnego poziomu rozumienia mowy oraz koncentracji, to istotne zagadnienia nie tylko w pomieszczeniach biurowych przeznaczonych do pracy czy prowadzenia szkoleń. Problem dotyczy także innych pomieszczeń – korytarzy, poczekalni, recepcji czy służbowych stołówek. - Tylko kompleksowe podejście do zagadnienia akustyki przestrzeni pracowniczej może zatem pomóc stworzyć nowoczesny budynek biurowy, w którym praca będzie przyjemna i komfortowa, ale także efektywna – podsumowuje Anna Baczkowska.

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką akustyki przestrzeni nie tylko biurowej na oraz do skorzystania z narzędzia wspomagającego projektowanie sufitów podwieszanych na .
Opracowanie: Joanna Jabłońska
18-06-22 15:21:04