X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Garść inspiracji: orient i folk

Garść inspiracji: orient i folk
Opracowanie: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner
Styl orientalny we wnętrzach to propozycja dla tych, którzy spragnieni światowych inspiracji odchodzą od standardowych schematów. Folklor to rodzima estetyka, która w nowych interpretacjach powraca na salony. Podpowiadamy, jak w prosty sposób dodać mieszkaniu rys orientalny bądź odświeżyć aranżację ludowym motywem.

Wielki spokój Orientu
Aranżacje inspirowane sztuką i kulturą dalekiego wschodu, znacząco różnią się od europejskich wnętrz. Swój niepowtarzalny charakter zawdzięczają wszechobecnej harmonii, tworząc spokojny nastrój, skłaniający do refleksji i medytacji. Orientalizm odwołuje się do naturalnych surowców, takich jak drewno, kamień, bambus, kwiatowych elementów dekoracyjnych, a wszystko w neutralnych kremach, zrównoważonych brązach, delikatnych szarościach. – Kraj Kwitnącej Wiśni stał się inspiracją do stworzenia rolet, nawiązujących stylistycznie do wschodniej tradycji. Kwiatowe ornamenty, czy graficzne wzory z motywem nawiązującym na japońskiej kaligrafii dopełnią każde, inspirowane wschodem wnętrze. Marka Lotari oferuje szeroki wybór wzorów i motywów, które można wykorzystać podczas projektowania orientalnej rolety – mówi Liliana Kiekis-Kozica, ekspert firmy Franc Gardiner.

Z ludową fantazją
Garść inspiracji: orient i folk
Opracowanie: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner
Graficznie unowocześnione, folklorystyczne motywy powracają na salony, wprowadzając element koloru i zabawy. Należy pamiętać, że aranżacja folklorystyczna to przede wszystkim dodatki i dekoracje, nie meble. Wielobarwne, odważne elementy, pełne wyrazistych żółcieni, soczystych zieleni i głębokiej czerwieni to sposób na ożywienie wnętrza. Szczególnie ważne jest jednak wzornictwo wykorzystujące motywy roślinne, geometryczne kształty wycinanek, pasiaste kompozycje, ozdabiające nie tylko ściany, ale również przedmioty codziennego użytku – ceramikę, obrusy, poduszki, lampy, a także okienne rolety. Połączenie tradycji z nowoczesnością stanowi o niesłabnącej popularności folkowego klimatu.

Kulturowy tygiel
Wybór idealnej aranżacji zależy przede wszystkim od naszego charakteru i poczucia estetyki. Dziś, świat stojący otworem sprawia, że możemy czerpać inspirację z każdej kultury, wybierając to, co dla nas najlepsze. Nie zapominamy przy tym o bogactwie naszej rodzimej tradycji. Motywy wzornicze różnych obszarów, spotykając się w jednym miejscu, tworzą niezwykłą, niepowtarzalną kompozycję.
Opracowanie: Filip Godecki
17-09-18 06:41:41