X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Magia świąt Bożego Narodzenia

Potrawy na wigilijnym stole
Opracowanie: Adventure Media s.c. Agencja PR
Źródło: Adventure Media s.c. Agencja PR
To co jemy ma znaczenie. Dosłownie i w przenośni. Produkty, które są składnikami tradycyjnych wigilijnych potraw mają swoją symbolikę. Przekonaj się jakie „moce” tkwią orzechach, miodzie oraz grzybach. Artykuły spożywcze mają także zupełnie praktyczne znaczenie – wszak od tego, które z nich wybierzemy zależy nasze dobre samopoczucie i zdrowie.

Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, symboliczny wymiar łamania się opłatkiem, umieszczane pod białym obrusem sianko nawiązujące do betlejemskiej stajenki, chowanie łuski ryby w portfelu - to tylko niektóre zwyczaje związane z Wigilią.

Odświętny stół
W tym szczególnym dniu wyjątkowe znaczenie ma także stół będący metaforą wspólnoty i pojednania. Z pewnością nie może na nim zabraknąć chleba i soli, które symbolizują dobrobyt. Sól pełni także funkcję ochronną, a niegdyś traktowano ją jak talizman.
Zgodnie z tradycją, liczba gości przy stole powinna być parzysta. Należy przy tym zadbać o jedno dodatkowe miejsce przypominające o nieobecnych (przede wszystkim zmarłych), przygotowane dla niespodziewanego gościa. Wedle zwyczaju, wieczerzę ma tworzyć dwanaście dań (tyle ile w roku jest miesięcy, dwunastu było też apostołów). Większość składników, z których są przygotowane wigilijne potrawy także ma swoje znaczenie.

Symbolika orzechów, miodu, maku i grzybów
Dekoracje świąteczne
Opracowanie: Adventure Media s.c. Agencja PR
Źródło: Adventure Media s.c. Agencja PR
Jak wiadomo, orzech skrywa swoje cenne wnętrze pod twardą skorupką. Owoc ten (podobnie jak inne nasiona) symbolizuje początek, potencjał i narodziny. Z kolei kulisty kształt skorupki można traktować jako oznakę szczęścia, kula jest wszakże synonimem doskonałości.
Orzechy i bakalie dodawane są głównie do świątecznych wypieków.
Także miód jest składnikiem wielu słodkich specjałów podawanych świątecznym gościom.
Miód jest efektem pracy pszczół uznawanych za boskie istoty, stąd dawniej traktowano go jako dar niebios dla ludzi. Nie bez znaczenia są także zdrowotne właściwości miodu oraz jego złoty kolor, które miały jeszcze podkreślać jego „boskość”.
Bez niego nie da się przygotować makowca, czy kutii. Tymczasem mak (bo o nim rzecz jasna mowa) wg wierzeń miał za sprawą snu, a dokładniej - chwilowej śmierci, przynosić ludzi w zaświaty. Obfitość ziarenek utożsamiano zaś z trudną do ominięcia przeszkodą dla złych duchów, dlatego też mak rozsypywano przed zagrodami zwierząt, by je chronić przed wpływem demonów.
Do sfery demonicznej zaliczane były także...grzyby. Ma to związek z faktem, iż grzyby zbiera się w lesie, a to właśnie z niego miały pochodzić złe duchy siejące zamęt i chaos. Nie bez znaczenia jest także charakterystyczny zapach wilgoci, której grzyby potrzebują do wzrostu. Kojarzy się on z gniciem przywodzącym z kolei na myśl mrok i zaświaty. W czasach pogańskich grzyby miały zmieniać zwykłą ucztę w biesiadowanie ze zmarłymi.

Nie zaklinaj przyszłości
Potrawy na wigilijnym stole
Opracowanie: Adventure Media s.c. Agencja PR
Źródło: Adventure Media s.c. Agencja PR
Przywoływanie dawnych (często pogańskich) wierzeń o magicznych właściwościach płodów rolnych kontrastuje z dzisiejszym traktowaniem produktów spożywczych. Obecnie, zwłaszcza przed świętami, skupiamy się raczej na tym, by w porę kupić wszystkie potrzebne artykuły i nie zastanawiamy się nad tym dlaczego na wigilijnym stole pojawia się konkretne danie.
Tymczasem i na co dzień, i od święta trzeba pamiętać, od ilości ważniejsza jest jakość. Duże znaczenie (dosłownie!) ma to, co znajdzie się w naszym koszyku, a w konsekwencji - na stole. Przygotuj zatem listę potrzebnych produktów, by w ten sposób uniknąć niepotrzebnych zakupów. W sklepie przyjrzyj się informacjom zawartym na opakowaniu.
Cenną wskazówką jest godło Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Charakterystyczny znak przedstawiający kontur naszego kraju potwierdza zarówno rodzime pochodzenie opatrzonego nim produktu oraz jego wysoką jakość.
Certyfikat „Doceń polskie” otrzymują wyłącznie te artykuły spożywcze, które zostaną pozytywnie ocenione przez specjalistów. Eksperci przyznają noty (w skali 1 do 10) za smak i wygląd produktu, a także stosunek jakości artykułu spożywczego do jego ceny. Wysoko oceniona żywność nagradzana jest certyfikatem „Doceń polskie”. Zdobycie maksymalnych not „premiowane” jest zaś tytułem TOP PRODUKT.
Produkty z taką rekomendacją możesz bez obaw podać najbliższym. Chcesz sprawdzić jakie wyroby uhonorowano dotychczas? Wystarczy odwiedzić stronę internetową programu, a dokładniej - blog zawierający zestawienie wyróżnionych produktów.
Wybór nagrodzonych przez ekspertów programu produktów nie odstraszy co prawda demonów, ale z pewnością zapewni bezcenny spokój.
Opracowanie: Anna Koza
17-09-18 06:42:34