X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Tybetańska Księga Umarłych

Tybetańska Księga Umarłych
Tybetańska Księga Umarłych to starożytny, buddyjski tekst przedstawiający doświadczenia człowieka w chwili śmierci i zaraz po niej.

Obejmuje pisemne przekazy autorstwa wielkiego buddyjskiego mistrza Padmasambhawy (Guru Rinpocze), według tradycji, ukryte przez niego w VIII wieku i ujawniane od XI po okresie prześladowań buddyzmu, jaki miał miejsce za panowania 41-go króla Tybetu - Langdharmy.

Oryginalny tytuł Księgi to Bardo Thodrol, co tłumaczy się: "Wielkie wyzwolenie z bardo przez słuchanie". Tybetańskie słowo bardo znaczy "to, co jest pomiędzy dwoma" lub "przestrzeń pośrednia". Stan ten dotyczy człowieka, który rozstaje się z obecnym życiem, a nie wszedł jeszcze w nową formę istnienia. To, kim się w końcu stanie – kim się odrodzi, zależy w dużej mierze od jego własnego wyboru.

Tybetańska Księga Umarłych
Pierwszy przekład Tybetańskiej Księgi Umarłych na angielski ukazał się w Londynie w 1927 roku. Zapoczątkował falę reedycji i tłumaczeń na kolejne języki.
Księga stała się jednym z najbardziej znanych na zachodzie tekstów orientalnych.
C.G. Jung uważał tekst Tybetańskiej Księgi Umarłych za jedno z najważniejszych odkryć Zachodu w XX wieku.

Film Tybetańska Księga Umarłych jest unikatowym dokumentem, jedynym który powstał do tej pory w oparciu o starożytną Księgę.

Twórcy filmu odkrywają przed zachodnim widzem tekst Tybetańskiej Księgi, wizualizują stany po śmierci zgodnie z buddyjską filozofią, pokazują rytuały odprawiane dla zmarłych, oraz wywiady z Dalajlamą, który opowiada o swojej wizji śmierci i jej znaczeniu.

Tybetańska Księga Umarłych
Część pierwsza, Droga życia, przedstawia historię Księgi, sposoby używania jej w Azji i w zachodnich hospicjach. Druga część - Wielkie wyzwolenie - pokazuje Lamę i mnichów, którzy prowadzą zmarłego przez 49 dni według wskazówek Księgi. Skomplikowane rytuały, które rzadko można obejrzeć zarejestrowane na taśmie filmowej, uzupełniane są przez doskonałe animacje znanego artysty Ishu Patel.

Treść filmu wzbogacona jest niezwykłym głosem Leonarda Cohena - poety, piosenkarza, autora tekstów, tu występującego w roli narratora.

Film Tybetańska Księga Umarłych pokazywany był Polsce w 2008 roku, jako część drugiej edycji Festiwalu Włóczędzy Dharmy. Na prośbę widzów film wprowadzamy do dystrybucji w całym kraju.

reż: Barrie Angus McLean, Yukari Hayashi, Hiroaki Mori ;
gatunek: dokumentalny;
Produkcja:Francja/Japonia/Kanada - odnośnik do serwisu -; 1994,
91 min

w kinach od 6 listopada 2009
Źródło: Fundacja „Filmowa Warszawa”
19-11-14 15:07:23