X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Zabawki które uczą ekologii

zabawki drewniane
Opracowanie: Drewniaczek.eu
Chcesz, by twój kilkulatek dbał o przyrodę, umiał doceniać jej piękno i rozumiał, dlaczego należy ją chronić? Szacunku dla otaczającego nas świata warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat. Dzieci najchętniej i najszybciej uczą się poprzez zabawę i właśnie poprzez zabawę można w fascynujący sposób nauczyć je nie tylko zasad matematyki czy fizyki, ale także szacunku dla przyrody.

Jak to zrobić?
Choćby w czasie zabawy w dom. Lalki mogą przecież mieszkać w ekologicznym drewnianym domku wyposażonym w pojemniki do segregacji śmieci, paneli (zobacz link) słoneczny i zbiornik na deszczówkę. Domek natomiast może się znajdować w ekologicznym miasteczku korzystającym wyłącznie z zielonej energii… Poprzez zabawę dziecko dowie się, jak funkcjonuje ekologiczna kolej lub punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Już samo objaśnienie dziecku zasadności korzystania z tego typu rozwiązań może być znakomitą lekcją ekologii.

Zabawa w życie
zabawki drewniane
Poprzez zabawę dziecko uczy się jednak nie tylko właściwości przedmiotów i reguł nimi rządzących. Odtwarzając w czasie zabawy sytuacje spotykane na co dzień uczy się odnajdywania w rolach rodzinnych i społecznych. Zabawa "w życie" to jedna z ulubionych rozrywek kilkulatków – godzinami mogą odgrywać scenki podpatrzone w sklepie, w domu czy na spacerze. Podsuwając dziecku właściwe wzorce do naśladowania, od najmłodszych lat można pozytywnie wpływać na jego sposób postrzegania świata.

Świeć przykładem
Dzieci najlepiej uczą się wszystkiego poprzez naśladowanie zachowań dorosłych. Warto więc korzystać z każdej okazji, by swoim postępowaniem dawać dziecku dobry przykład. Wytłumacz, dlaczego segregujesz śmieci, starasz się oszczędzać wodę, a wychodząc z pokoju, gasisz światło. Wspólnie podziwiajcie przyrodę na spacerach, czytajcie o niej książki, zabawcie się w ogrodników. Możecie też zagrać w grę o tematyce ekologicznej. Poprzez zabawę i fascynujące dla malucha zajęcia w prosty sposób nauczysz go, jak być wrażliwym i odpowiedzialnym za swoje otoczenie człowiekiem.
Źródło: Drewniaczek.eu
19-10-17 13:09:22