X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Sprężyny progresywne, czyli nowość

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Kierowcom nie ma potrzeby opowiadać, jaką rolę odgrywa zawieszenie w aucie. Konstruktorzy i sami kierowcy starają się unowocześnić samochody, zwiększając komfort jazdy. Sprężyny oczywiście wpływają na bezpieczeństwo podróżujących i pewność kierującego. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne funkcjonują zupełnie w inny sposób niż tradycyjne. Są mocno elastyczne i sprytnie przystosowują rodzaj reakcji do sytuacji. Komfort jazdy zmniejsza się, gdy sprężyny są gęste i krótkie, a takie zawieszenie ma większość samochodów. Nowe sprężyny mają ciekawą strukturę: nie są równe, są zwężane, odstępy między zwojami też są zróżnicowane. W ten sposób również przy sportowym zawieszeniu poprawia wygodę podróżowania.

Wybór nowoczesnych sprężyn
Niektórzy mówię, że ten tym sprężyn jest za bardzo nietypowy i raczej nie akceptują ich działanie. Producenci teraz jeszcze nie instalują tego zastosowania w autach, z tego powodu sprężyny progresywne funkcjonują wyłącznie jako części zamienne. Kłopotem bywa to, że pojazdy są stabilne w inny sposób na zakrętach. Rzeczywiście, ich działanie jest inne w zależności od sytuacji. Samochód może inaczej reagować na skręt w lewo niż w prawo, inaczej działa przy hamowaniu. Trzeba się przyzwyczaić do ich reakcje i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Opracowanie: Opel
Instalacja
Kolejną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest podział na górę i dół. Powinniśmy założyć je w serwisie, bo niekoniecznie mamy umiejętności. Specjalista musi założyć sprężyny w dobrym kierunku, aby działały jak trzeba.

Poza tym normy są podobne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, te same części na jednej osi.

Kiedy wymieniać sprężyny?
Przy okazji warto przypomnieć, że cykliczne kontrolowanie zawieszenia i zmiana sprężyn są niezbędne. Można zrobić szczegółowy przegląd przed zimą, aby uniknąć pechowych sytuacji. Sprężyny rdzewieją w trudnych drogowych warunkach, a sól, do posypywania jezdni głównie im ma zły wpływ.
17-09-18 06:41:59