X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Działanie sprężyn progresywnych

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Nikomu nie trzeba opowiadać, jak ważne jest zawieszenie samochodu. Producenci i sami kierowcy chcą ulepszyć samochody, poprawiając komfort podróży. Sprężyny oczywiście wpływają na poczucie bezpieczeństwa podróżujących i spokój kierowcy. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Polecamy też

Jak działają sprężyny progresywne?

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Fanom motoryzacji nie trzeba tłumaczyć, jaką funkcję pełni zawieszenie w aucie. Producenci i oczywiście właściciele starają się ulepszać samochody, wpływając na wygodę w czasie podróży. Sprężyny oczywiście wpływają na bezpieczeństwo pasażerów i pewność kierowcy. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?


Sprężyny progresywne funkcjonują zdecydowanie inaczej niż tradycyjne. Są bardziej elastyczne i sprawnie dopasowują typ pracy do konkretnej sytuacji. Wygoda jazdy niknie, gdy sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a takie rozwiązanie ma większość samochodów. Nowe sprężyny mają zupełnie inną budowę: nie są równomierne, zwężają się ku końcowi, przerwy między zwojami też są odpowiednio rozróżnione. W ten sposób także przy sportowym zawieszeniu zwiększa się komfort podróżowania.

Wybór nowoczesnych sprężyn Niektórzy mówię, że taki model sprężyn jest za bardzo zaskakujący i niekoniecznie uznają ich funkcje. Twórcy samochodów jeszcze nie instalują tego zastosowania w nowych autach, z tego powodu sprężyny progresywne są tylko jako dodatkowe części. Kłopotem bywa to, że samochody są mniej stabilne przy zakrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie może zmieniać się zależnie od sytuacji. Pojazd może inaczej reagować na skręty w prawo niż w lewo, w inny sposób zachowuje się hamując. Musimy się przyzwyczaić do ich działania i nauczyć kontrolować samochód.

Opracowanie: Opel
Sprężyny i instalacja Następną rozbieżnością pomiędzy sprężynami progresywnymi a tradycyjnymi jest rozróżnienie na górę i dół. Powinniśmy zamontować je w serwisie, bo niekoniecznie mamy umiejętności. Ekspert ma założyć sprężyny w odpowiednim kierunku, by mogły działać zgodnie z przeznaczeniem.

Poza tym zasady są podobne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na tej samej osi.

Wymiana sprężyn Od razu można zwrócić uwagę, że cykliczne kontrolowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są obowiązkowe. Dobrze zrobić dokładny przegląd tuż przed zimą, żeby ustrzec się niespodzianek. Sprężyny niszczą się w trudnych drogowych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie szczególnie ma zły wpływ.
17-09-18 06:41:59