X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Autoklawy – czym są?

Na początek odpowiadamy na zagadkę w tytule wpisu - autoklawy klasy b to sprzęty służące do oczyszczania różnych narzędzi medycznych. Udajmy się teraz do smutnej przeszłości naszego świata, gdy w szpitalach nie stały jeszcze autoklawy medyczne. Warto wiedzieć, że dawny człowiek żył niezwykle krótko. Statystyczny mieszkaniec średniowiecznej Europy dożywał najczęściej czterdziestego roku życia, seniorzy byli niezwykłą rzadkością.
Mały Pacjent u dentysty
Opracowanie: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Oczywiście kapitalne znaczenie posiadały tu toczone cały czas wojny, które były przyczyną tysięcy zejść. A ludzie umierali w wojnach głównie dlatego, że nie potrafiono prawidłowo zajmować się ranami. Nie miano pojęcia o zarazkach. Wszelkie narzędzia lekarskie, które dziś myją autoklawy medyczne, były nieseptyczne.

Zajmujący artykuł? Jeżeli jesteś tego zdania, to równie absorbujące treści przeczytasz również we wpisie (https://plock.centrumdemed.pl/ceny-implanty/), który jest tu!

Do ran wdawała się gangrena, winowajczyni okrutnej śmierci w bólach.

Kiedy nie funkcjonowały autoklawy medyczne, kobiety nierzadko umierały w czasie wydawania na świat potomka. Skala umieralności mam oraz maluchów była wielka. Rewolucyjna epoka w dziedzinie medycyny powstała dopiero w dziewiętnastym wieku, gdy to po raz pierwszy zbadano bakterie. Przez następne dziesięciolecia zostały tworzone normy septyki instrumentów lekarskich, które są w mocy do dziś. Cudownym wynalazkiem stały się autoklawy medyczne, które uczyniły, że zginęły fatalne dla życia zarazki, moszczące się na akcesoriach lekarskim. Dzięki takim maszynom jak autoklawy klasy b statystyczna długość żywota przekroczyła osiemdziesiątkę.

Polecamy też

Konieczne zmiany w opiece zdrowotnej

Na łóżku szpitalnym leży pacjent. Obok stoi grupa lekarzy zwrócona do siebie twarzami. Dyskutują na temat jego „przypadku”. Jeden z lekarzy odwraca się i mówi „Poinformujemy pana, kiedy będziemy potrzebowali Pana opinii”. To żart, czy rzeczywistość?


Tego typu maszyny są najkonieczniejsze tam, gdzie istnieje największe niebezpieczeństwo przenoszenia się groźnych bakterii. Dlatego skuteczny autoklaw do gabinetu stomatologicznego jest tak fundamentalnym narzędziem. Gdyby stomatolodzy nie używaliby takich autoklawów, mogłaby powstać epidemia zakażeń, transmitowanych z pacjenta na pacjenta. Oprócz tego pojawia się jeszcze kwestia estetyczna – kto by chciał mieć w ustach element, który wcześniej znajdował się w ustach innego człowieka?
21-08-05 07:39:03