X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Güde – niemiecki demiurg noży absolutnych

noże
Opracowanie: Güde
Przyjęło się, że określeniem "absolutny" darzy się zjawiska czy przedmioty o wyjątkowej jakości, nieskończonym pięknie i doskonałej trwałości. "Absolutny" to wykraczający poza granice poznania i zachwytu. Takie właśnie są noże niemieckiej manufaktury Güde, w której od prawie stu lat kultywuje się tradycje rzemiosła najwyższej próby.

Rodzinna firma Güde ma swoją siedzibę niedaleko słynnej miejscowości – Solingen, osnutego już światową legendą miejsca, w którym powstają najlepsze na świecie kute noże i sztućce.
Manufakturę Güde stworzył człowiek-wizjoner, Karl Güde, który od samego początku produkował najwyższej klasy, kute noże i sztućce z ręcznie selekcjonowanymi, pasowanymi i szlifowanymi okładzinami trzonków stworzonych z najbardziej luksusowych gatunków drewna.

Güde i jego wszechświat noży
Firma Güde jest prawdziwym demiurgiem – obdarzonym majestatycznym talentem rzemieślnikiem i rękodzielnikiem. Wychodzące z jej kuźni noże to niekwestionowane arcydzieła swojego gatunku. Szczęściem, wreszcie pojawiają się na polskim rynku, gdzie wymagający klienci w pełni dorośli do potrzeby posiadania prawdziwych, ręcznie kutych noży.
Klingi noży zdobi od roku 1923 symbol trzech palm – znak Güde – który stał się rozpoznawalnym na całym świecie synonimem jakości Solingen – noży absolutnie doskonałych w wykonaniu i designie.
O niezmiennej jakości noży Güde, świadczy fakt, iż serie oraz poszczególne noże zostały dwukrotnie nagrodzone renomowaną nagrodą Design Plus i aż czterokrotnie zdobyły sobie Red Dot Design Award.
Z ciekawostek należy podkreślić, iż to właśnie Franz Güde, syn założyciela firmy, w 1931 roku opracował kształt ząbkowanego noża do chleba. To właśnie jemu noże do pieczywa zawdzięczają specyficzne, ząbkowane ostrze.

Güde – luksus dla znawców
noże
Co zdumiewające i zasługujące na najwyższy szacunek – kultywowany od początku istnienia manufaktury Güde proces kucia noży do dziś nie uległ zmianie. Ręcznie wytwarzane noże z luksusowych serii z okładzinami z dębu beczkowego i drewna oliwnego przechodzą aż 40 procesów technologicznych. Dzięki temu powstają noże idealne.
Warto powiedzieć, że okładziny noży jednej z serii Alpha wykonane zostały z dębu beczkowego – czyli drewna, które przez ponad 80 lat było… beczką służącą do przechowywania i leżakowania wina. Wyjątkowe właściwości garbników zawartych w winie utwardziły już z natury twarde drewno do tego stopnia, że jest prawie niezniszczalne. Güde, korzystając ze szlachetnego dębu beczkowego, uzyskał niezwykle oryginale i trwałe okładziny rękojeści noży.

noże
Inna z serii luksusowych noży Alpha posiada okładziny z co najmniej 100-letniego drewna oliwnego. Niczym niezwykłym w przypadku noży Güde jest również fakt, że okładziny upiększa czasem nawet 200-letnie drewno oliwne. Uderza świadomość, że całe pokolenia jadły, bawiły się, żyły w cieniu drzew, które później udzieliły swojego piękna arcydziełom – okładzinom kutych noży Güde. Twórcy limitowanych serii noży nie liczą się z kosztami ani czasem koniecznym do stworzenia kutego majstersztyku. Wszystko po to, by noże przetrwały przez pokolenia.
I to, co w zjawisku ręcznie kutych noży Güde czaruje najbardziej i wzbudza największe pożądanie - fenomenalna seria noży damasceńskich, z których każdy składa się aż z 300 warstw stali (trzystu! to nie pomyłka i nie chwyt marketingowy)! Noże damasceńskie wykraczają poza obszar pojęcia "noża". To jedne z najbardziej znanych, drogich i luksusowych noży na świecie. Tu Güde poszedł na przysłowiową "całość". Okładziny trzonków wykonano z niezniszczalnego, kopalnego, skamieniałego drewna żelaznego pamiętającego… czasy dinozaurów. Wytworność i jakość tych noży zapiera dech w piersiach.

Güde – noże dla pokoleń
noże
Kute noże i sztućce Güde są tak genialnie trwałe, że przetrwają całymi pokoleniami. Za kilkadziesiąt lat będą równie okazałe, perfekcyjnie ostre i niemal niezniszczalne, jak w chwili, gdy wyszły spod ręki artysty-rzemieślnika.
Na każdym etapie produkcji noży Güde człowiek ma decydujący wpływ na ich kształt, charakter i unikatowość poszczególnego egzemplarza. Jeszcze raz należy podkreślić, że noże są kute ręcznie – do dziś Güde jest wierny swojej maksymie i filozofii - nie poddaje się modzie na mechaniczną, masową produkcję.
Noże Güde są prawdziwym hołdem złożonym ludzkiej pomysłowości, rękodzielniczym umiejętnościom, niepodważalnym wartościom kultywowanym przez prawdziwych rzemieślników wiernych swojej idei.

Jak widać, Güde to już współczesna legenda. Nasz dbający o najbardziej wysublimowane gusta sklep jest nadzwyczaj dumny, że ma możliwość prezentowania u siebie tych kompletnie zjawiskowych, zupełnie niepowtarzalnych noży dla znawców, wielbicieli piękna kutej stali i prawdziwego gotowania.

Oszołomiony urokiem noży nad nożami sklep zaprasza na zdumiewające odwiedziny we "wszechświecie Güde".

Joanna Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek
19-07-23 07:04:02