X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów

otyłość zwierząt
Opracowanie: Qole Pejorian
Otyłość zwierząt to poważna choroba. Lekarze weterynarii ostrzegają, że u otyłych zwierząt wzrasta ryzyko rozwoju wielu problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, układu oddechowego, schorzenia kostno-stawowe, cukrzyca.

Dlatego też w trosce o zdrowie naszych psów i kotów 12 maja w ramach kampanii "Ważą się losy psów i kotów" rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów.

Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów ma na celu zbudowanie świadomości na temat otyłości zwierząt, a także uwrażliwienie na konieczność stałego kontrolowania masy ciała zwierząt, a w przypadku osobników już otyłych przekonanie właścicieli o konieczności natychmiastowej zmiany trybu życia ich podopiecznego, a przede wszystkim zmiany sposobu żywienia.Pomiędzy 12 a 18 maja organizatorzy kampanii będą prowadzić wzmożone działania edukacyjne skierowane do właścicieli zwierząt na temat zagrożeń, jakie wiążą się z otyłością psów i kotów.

Poradnia on-line i lecznice weterynaryjne przyjazne kampanii

Na potrzeby kampanii stworzono specjalny serwis internetowy . Na stronie znaleźć można wiele informacji dotyczących nadwagi, sposobu jej zapobiegania i leczenia, a także za pomocą wyszukiwarki internetowej odnaleźć najbliższą lecznicę dla zwierząt przyjazną kampanii, w której można uzyskać porady dietetyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego czworonożnego pacjenta. Ponadto, specjalnie na potrzeby Ogólnopolskiego Tygodnia Walki z Otyłością Psów i Kotów w ramach serwisu uruchomiona została poradnia on-line, w której można zadać pytanie lekarzowi weterynarii, skonsultować problem lub otrzymać kompleksową informację, dotyczącą leczenia nadwagi u zwierząt .Poradnia on-line stanowi dodatkową platformę informacji na temat celów i założeń kampanii, ale przede wszystkim samej otyłości zwierząt. Konsultacje odbywać się będą w formie przesyłanych poprzez email pytań do lekarza weterynarii, który odpowiadając, informował będzie o otyłości i zagrożeniach jakie niesie, a także co należy zrobić jeśli pojawi się problem. Poradnia, uwrażliwiając na problem nadwagi oraz zapewniając bezpośredni kontakt z właścicielem psa lub kota, ma także na celu przekonanie właścicieli otyłych zwierząt o konieczności zmiany trybu życia ich podopiecznego, a przede wszystkim zmiany sposobu żywienia oraz zachęcić do pełnej i kompleksowej konsultacji w najbliższej lecznicy weterynaryjnej przyjaznej kampanii.

Strażnicy psiej wagi

Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Walki z Otyłością Psów i Kotów w największych miastach Polski tj. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Poznaniu pojawią się "Strażnicy psiej wagi". Dwuosobowe patrole będą informowały o akcji i poprzez bezpośrednią rozmowę edukowały na temat otyłości zwierząt, oraz zachęcały do systematycznej kontroli wagi zwierząt w lecznicach weterynaryjnych. Ponadto swoim rozmówcom strażnicy rozdawać będą ulotki informacyjne dotyczące nadwagi, specjalne karty z prawidłową wagą poszczególnych ras, a także piłeczki, z nadrukowanym adresem strony . Będą one zachęcały psy do zabawy, a co za tym idzie do aktywności fizycznej, zaś właścicielom przypominały o regularnej kontroli masy ciała docierać bezpośrednio do właścicieli psów, patrole "Strażników psiej wagi" pojawią się miejscach, gdzie najczęściej można ich spotkać wraz ze swoimi podopiecznymi tj. w parkach.

Organizatorem kampanii "Ważą się losy psów i kotów" oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Walki z Otyłością Psów i Kotów jest firma Royal Canin. Patronat merytoryczny nad projektem objęły Fundacja Alteri, Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne oraz Małopolska Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza.

Harmonogram"Psich Patroli"

1. Warszawa: 10.05.2008 Pola Mokotowskie
2. Kraków: 11.05.2008 Krakowskie Błonie
3. Poznań: 17.05.2008 Park Marcinkowskiego
4. Wrocław: 18.05.2008 Park Południowy

Autor: Bartek Opajdek
Źródło: www.ithink.pl
20-06-09 07:15:07