X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Symbole kalkulatora naukowego

kalkulatory
Opracowanie: Vector
Działania procentowe, pochodne, odchylenia standardowe, średnie czy mediany to obliczenia z którymi wiele z nas musi radzić sobie na co dzień. Do tego celu najczęściej nabywane są skomplikowane kalkulatory naukowe. Problem pojawia się wtedy gdy rozszyfrowanie zakodowanych na nim znaków t.j (EXP), (EX), (EE),  (F), (SHIFT), (2nd)  okazuje się zbyt trudne.

Gdy obliczenia statystyczne towarzyszą nam w pracy czy studiach idealnym rozwianiem jawi się skomplikowany kalkulator naukowy, który obecnie może posiadać do 400 funkcji. Problem pojawia się gdy instrukcja wygląda niczym książka telefoniczna, a znaki ułatwiające odczytanie funkcji na kalkulatorze są niezrozumiałe. Jak sobie wtedy poradzić? "Przyznaję, że zapis funkcji na niewielkiej powierzchni kalkulatora naukowego nie należy do prostych. Szczególnie gdy jeden z naszych modeli CS102II posiada ich aż 400,a miejsca do opisu jest niewiele stąd ta duża ilość skrótów. Warto więc poznać kilka podstawowych, aby poradzić sobie z obliczeniami"- powiedziała Agnieszka Pękul Brand Manager kalkulatorów marki Vector.

Często spotykamy się ze znakami (+/−), (CHS), ((−)) , co oznacza change sign, zmiana znaku liczby, który zmienia się po, a nie przed wprowadzeniem liczby. Jeśli zastanawiacie się co przedstawia dany skrót (x↔y) to warto wiedzieć, że zmienia on kolejności argumentów działania, 6 (÷) 3 (=) da wynik 2, natomiast 6 (÷) 3 (x↔y) (=) da wynik 0,5 – zamiast 6/3 zostało wykonane dzielenie 3/6. Jeśli natomiast potrzebujemy bardzo dokładnego wyniku należy określić ilość znaków po przecinku poprzez (TAB), (FIX)  ustawienie ilości miejsc dziesiętnych w rezultatach – kolejne naciśnięcie tego klawisza powoduje ustawienie kolejnego trybu dokładności – np. 2, 3, 4 miejsca po przecinku lub wymaga naciśnięcia klawisza cyfrowego. W rozbudowanych kalkulatorach naukowych klawisze mają najczęściej 2, a nawet więcej funkcji oprócz działania głównego. Naciśnięcie więc (F), (SHIFT), (2nd)  oznacza, że następny klawisz będzie użyty do funkcji dodatkowej.

W wielu kalkulatorach naukowych istnieje również możliwość ustawienia sposobu zaokrąglania przy ustawionej ilości miejsc dziesiętnych, ale nawet przy obliczeniach z maksymalną dokładnością obliczenia są wykonywane z dokładnością większą niż możliwa do pokazania na wyświetlaczu (nie dotyczy to kalkulatorów najniższej klasy). Najczęściej zaokrąglenie dokonuje się w momencie naciśnięcia klawisza (=) i do ewentualnych dalszych obliczeń użyta będzie już wartość z mniejszą ilością miejsc dziesiętnych.
(↑)  - zaokrąglenie w górę
(5/4)  - zaokrąglanie zgodnie z regułami zaokrąglania
(↓), (CUT)  - zaokrąglanie w dół czyli obcięcie
Źródło: Zibi Sp. z o.o.
23-07-12 07:01:04