X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Bądź fit ze smartfonem – przydatne aplikacje i gadżety

W okresie letnim chcemy szczególnie dobrze wyglądać. Jeśli z różnych przyczyn do tej pory nie udało nam się poprawić sylwetki, warto o tym pomyśleć jak najszybciej. W tym celu możemy skorzystać z pomocy wirtualnego asystenta, jakim jest smartfon. Twój Android lub iPhone oraz kilka przydatnych aplikacji świetnie sprawdzą się w roli osobistego trenera, dietetyka i kucharza, którzy pomogą Ci wypracować szczupłą sylwetkę i zgubić zbędne kilogramy.

O poprawie wyglądu zaczynamy myśleć zazwyczaj od pierwszych ciepłych dni. Jednak moda na zgrabną i wysportowaną sylwetkę ogarnia Polaków coraz bardziej. Lato to idealny czas na zrzucenie nadmiaru kilogramów. Dłuższy dzień, lepsza pogoda i więcej słońca, to idealne warunki do pracy nad sobą. Niestety, nie zawsze wiemy jak się do tego zabrać. Zgodnie z przysłowiem „there is an app for that” (ang. jest aplikacja do tego) powstało już wiele programów na smartfony, które nam w tym pomogą.

Twój osobisty trener
Biegający mężczyzna
Coraz częściej można spotkać ludzi uprawiających sport wraz ze swoim smartfonem, jednak nie służy on im tylko do słuchania muzyki. Równie często działa na nim specjalna aplikacja, która dzięki modułowi GPS zapisuje, z dużą dokładnością, przebieg całego treningu. Zaletą takiego programu jest możliwość śledzenia przebiegu różnych aktywności fizycznych, takich jak np.: bieganie, jazda na rowerze, a nawet kajakarstwo. W trakcie treningu, w dowolnej chwili, użytkownik może sprawdzić jego czas, ilość spalonych kalorii oraz wiele innych ciekawych danych. Taka aplikacja najczęściej potrafi też pobierać dane ze specjalnego pulsometru, co daje dokładniejsze informacje o treningu. Jednym z najpopularniejszych tego typu programów jest Endomondo.Naucz się ćwiczyć
Zapis przebiegu treningu to jedno, ale co jeśli nie potrafimy ćwiczyć? Bez obaw, do tego też są specjalne aplikacje. Takie programy pomogą zaplanować cały trening, wyświetlą animowane instrukcje, zmierzą jego czas oraz wskażą ilość wymaganych powtórzeń. Najbardziej zaawansowane aplikacje korzystają z systemów przetwarzających tekst na mowę i wydaję komendy motywujące nas do intensywniejszego wysiłku. Wśród takich programów znajdziemy m.in. aplikacje instruujące jak poprawnie wykonać popularną Aerobiczną szóstkę Weidera czy trening interwałowy.
Policz kalorie, wyznacz sobie cel!
Podstawą przy odchudzaniu i rzeźbieniu idealnej sylwetki jest określenie idealnej wagi ciała oraz sprawdzanie kaloryczności potraw. Pomoże w tym aplikacja licząca popularny wskaźnik BMI (ang. wskaźnik masy ciała). Dzięki niej określimy stopień otyłości oraz wyznaczymy cel, do którego będziemy dążyć. Warto też skorzystać z dzienniczka kalorii, który usprawni zapisywanie i monitorowanie posiłków, które spożywamy w ciągu dnia. Najpopularniejsze aplikacje z tej kategorii prezentujemy poniżej.
Jedz zdrowo bez gotowania
Aplikacja Foodpanda
Opracowanie: Play
Źródło: Play
Przygotowanie niskokalorycznych posiłków wymaga dużo wolnego czasu i samozaparcia. Oprócz czasu przeznaczonego na trening, musimy poświęcić go również na gotowanie. Z pomocą przychodzi nam oczywiście aplikacja, która pozwala zamówić zdrowy posiłek wprost do domu. Co ważne, dzięki geolokalizacji, wyszukuje ona restauracje, które znajdują się blisko naszego miejsca przebywania. Dodatkową pomocą będzie możliwość użycia filtrów, które pozwolą wybrać faktycznie zdrowe posiłki z praktycznie wszystkich kuchni świata. Co ważne, ceny takich potraw nie są wygórowane, a sama platforma oferuje specjalne zniżki. Dzięki temu nie musimy się już martwić o to, co będziemy jedli w pracy i czy posiłek nie odbije się negatywnie na diecie. Jedną z najciekawszych aplikacji tego typu jest Foodpanda.
Coś dla gadżeciarzy!
Smartfon przy rowerze
Czym byłby dobry trening bez elektronicznych dodatków? Sam smartfon to przecież nie wszystko. Aby zwiększyć dokładność pomiarów oraz uzyskać dodatkowe dane, takie jak puls i tętno, możemy skorzystać z kilku ciekawych gadżetów. Na rynku dostępne są np. pulsometr oraz monitory pracy serca, które bezprzewodowo łączą się z telefonem i przekazują dodatkowe informacje. Zdecydowana większość z nich współpracuje bezproblemowe z Androidem i iPhonem. Na rynku można znaleźć też modele, które łącza się z BlackBerry oraz telefonami pracującymi pod kontrolą WindowsPhone. Warto też dokupić specjalną opaskę na ramię, w której będziemy mogli bezpiecznie przechowywać swój telefon podczas ćwiczeń.

Jeszcze kilka lat temu użytkownicy byli skazani na stoper i papierowy dzienniczek treningów. Dzięki rewolucji w świecie telefonów, mogą teraz skorzystać z tysięcy darmowych oraz płatnych aplikacji, które uprzyjemnią ich trening. Wystarczy tylko zajrzeć do Google Play lub AppStore, by wybrać odpowiedni program. Na koniec możemy oczywiście udostępnić nasze osiągniecia np. na Facebooku i pochwalić się znajomym wynikami.
Źródło: Praktycy.com
Opracowanie: Paulina Nadzieja
18-06-22 15:21:45