X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Rewolucja w komforcie snu

Dobrze i wygodnie zaprojektowana sypialnia
Opracowanie: Meble Agata
Źródło: Meble Agata
Spokojny, niczym niezakłócony sen wpływa na dobre samopoczucie i utrzymanie wysokiego poziom energii w ciągu dnia. Jednak mimo że głównym zadaniem snu jest regeneracja organizmu i przynoszenie ukojenia, nie zawsze tak się dzieje. Jedną z przyczyn bywa źle dobrany materac. Jak zatem wybrać, by dobrze spać?

Wiedza na wagę dobrego snu
Według najbardziej ogólnej klasyfikacji materace można podzielić na piankowe, sprężynowe i lateksowe. Każdy z tych typów odznacza się innymi właściwościami. – Dokonując wyboru materaca, kierujmy się wskazaniami zdrowotnymi, dopasujmy go do wzrostu, masy ciała, a także uwzględnijmy to, czy będziemy na nim spać - poznaj więcej - sami, czy z drugą osobą – mówi Gabriel Gdula, ekspert marki Agata Meble. Naczelna zasada głosi: dobry materac dostosowuje się do ciała, a nie odwrotnie. Aby jednak tak się stało, przed zakupem zwróćmy uwagę na kilka czynników, które potem pozwolą na zdrowy, regenerujący sen.

1. Twardy czy miękki?
Twardość materaca jest odczuciem indywidualnym, uzależnionym od wagi, a także dotychczasowych przyzwyczajeń związanych ze snem, w tym przede wszystkim od poprzedniego miejsca spania. Producenci z reguły oferują materace o trzech różnych stopniach twardości. Punktem wyjścia do określenia tego czynnika jest najczęściej waga 80 kg i przyjmując tę wagę za graniczną, materace można podzielić na te, dla osób do 80 kg, powyżej tej wagi i powyżej 100 kg. Jednak każdy może indywidualnie ocenić twardość materaca. Przykładowo, osoba o wadze 50 kg może uznać materac średnio twardy za twardy, a z kolei dla osoby o wadze 100 kg taki materac pewnie wyda się za miękki. Dlatego według eksperta tak ważne jest, by przed zakupem wypróbować materac, położyć się na nim i zobaczyć, jak reaguje on na nasze ciało.

2. Różna waga, te same problemy
Materac Dual
Opracowanie: Agata Meble
Źródło: Agata Meble
Do zakłócenia snu może przyczynić się również druga osoba, która w nocy obraca się wskutek czego materac przenosi drgania, a nasz sen jest zaburzony. W ofertach producentów znajdziemy jednak takie materace, które ograniczają oddziaływanie jednej śpiącej osoby na drugą do minimum – tłumiąc lub całkowicie eliminując drgania. – Przed dokonaniem zakupu pary powinny rozważyć, czy preferują spać na dwóch oddzielnych materacach czy na jednym – mówi Gabriel Gdula. – Jeśli do spania osobno nie jesteśmy przekonani, a waga partnera lub partnerki znacznie różni się od naszej, dobrym rozwiązaniem będzie zakup jednego materaca, ale z funkcją eliminowania drgań. W ofercie Agata Meble do takich materaców należą wszystkie modele z opcją Dual Sleep, w tym między innymi Dual Vita i Arkadia Fit – dodaje ekspert. Pomocna może okazać się również kieszeniowa konstrukcja sprężyn, umożliwiająca dostosowywanie się materaca do różnych stopni nacisku uzależnionych od masy ciała.

3. Uzdrawiająca moc pokrowca
Wnętrze materaca jest bardzo ważne, lecz nie mniej ważną rolę odgrywa także warstwa zewnętrzna, czyli rodzaj zastosowanego pokrowca. Zdejmowana obudowa, nadająca się do prania lub czyszczenia, pomoże zachować higienę i ograniczyć rozwój alergenów. W sklepach można znaleźć na przykład modele dla alergików, nasączone aloesem, zapobiegające rozwijaniu się roztoczy i pleśni, nasączone drobinami bursztynu (wspomagają działanie kojące), z metalizowaną nicią podnoszącą właściwości antybakteryjne, a także z włóknami celulozy – regulujące wilgotność.

4. Kluczowe 5 minut
Materac Flex Alto
Opracowanie: Agata Meble
Źródło: Agata Meble
O tym, czy wybrany model jest właściwie dopasowany do naszej sylwetki i stanu zdrowia, decyduje zwykle pierwsze pięć minut od położenia się na materacu. Jeżeli w tym czasie poczujemy odprężenie i rozluźnienie mięśni całego ciała, oznacza to, że materac został dobrze dobrany. Należy również zwrócić uwagę na kształt kręgosłupa podczas leżenia na boku. – Na odpowiednim materacu kręgosłup powinien zachować linię zbliżoną do prostej – wyjaśnia ekspert z Agata Meble. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających dobrać materac do sylwetki i masy ciała jest także nakładana na materac mata sensoryczna. Po podłączeniu do komputera mata umożliwia ocenienie krytycznych obszarów ciała, rozmieszczenia nacisku i wytypowanie newralgicznych miejsc wymagających wsparcia.
Opracowanie: Monika Usielska
18-06-04 12:08:03