X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Stelaż czy miska wc

Spytani, gdzie znajduje się najistotniejsze miejsce w domu, ludzie udzielają dwóch odpowiedzi. Pierwszą będzie oczywiście sypialnia – musi być właściwie oświetlona, musi się dać ją łatwo przewietrzyć, mieć stonowaną kolorystykę, która pozwoli się bez trudu odprężyć, żadnych niepotrzebnych mebli, za to wielkie, wygodne i solidne łoże. No tak, w końcu to jest pomieszczenie, w którym człowiek odpoczywa od kłopotów i wszystkich, wsłuchując się jedynie w oddech żony czy małżonka.

Istnieje jednak miejsce, w którym człowiek rozładowuje o wiele silniejsze stresy, nie tylko psychiczne. Jest to... WC, czyli toaleta. Tron (czy wiecie, że „stolec” to był dawno temu właśnie tron?). Punkt, w którym osoba odnajduje spokój po długim okresie narastającego, mocnego napięcia. Przestrzeń, w jakiej słychać tylko krótki pogłos i nic ponad to, chyba że ustawi się tam radio. Miejsce, w jakim nagle zaczyna ciekawić dowolna lektura: wystarczy położyć w zasięgu ręki powieść o Muminkach, w domu pełnym dojrzałych ludzi, by nagle połapać się, że zjawiło się w niej kilka różnych zakładek.

Miejsce tak ważne dla domu, poczucia wspólnoty i bezpieczeństwa, powinno być odpowiednio przygotowane do odgrywania swojej funkcji. Możliwości rozmieszczenia, wykończenia i funkcjonalności istnieje dziesiątki – miska WC może mieć setki kształtów i rozmiarów, w zależności od tego, w jaki sposób została wykonana instalacja hydrauliczna i odpływowa, kto będzie z niej korzystał, oraz, z jakiej jakości materiału ma być odlana. Generalna instalacja też może być różna: najgustowniejsza i najbardziej wygodna może być ubikacja podtynkowa, w której wypadku pojemnik na wodę jest w ścianie. Konstrukcja kompaktowa z kolei oferuje sedes z rezerwuarem zamontowanym do klozetu tuż za plecami. Istotna dla wygody i niezawodności jest także deska sedesowa Dolomite to marka, która oferuje naprawdę szeroki przekrój doskonale wykończonych i cieszących oko artykułów w tej dziedzinie. No i temat wizualny: ceramika łazienkowa, wybór kranów, układu glazury, wzoru terakoty... to wszystko, chociaż zdaje się nieco trywialne, ma generalnie wpływ na stworzenie królestwa, w jakim ten, kto aktualnie się znajduje, może liczyć na odrobinę oddechu, zapomnienia, i... skupienia.
20-05-13 07:19:23