X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Na co zwrócić uwagę kupując biżuterię z pereł?

Biżuteria jest jednym z tych prezentów, które najczęściej zaliczymy do "udanych" - cenny drobiazg podkreślający urodę kobiety, zawsze sprawi jej radość. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na coś z klasyki - opierającej się modowym trendom - obdarowana Pani może otrzymać pamiątkę, którą być może nosić będzie przez całe życie. Takim klasycznym prezentem, który nigdy się nie znudzi, a wręcz z czasem zyskuje w oczach kobiety jest biżuteria z pereł. Jeśli będą to perły naprawdę wysokiej jakości (trudno dostępne w naszym kraju), ich właścicielka zacznie je doceniać przy każdej okazji, w którym te piękne kamienie staną się przedmiotem podziwu otoczenia.Zanim przystąpimy do omówienia cech, które wpływają na piękno pereł, zaznaczymy iż mowa będzie o perłach, a nie ich imitacjach. Imitacje zawsze wyglądają tanio i zazwyczaj kosztują dużo więcej, niż naprawdę są warte.

Kolczyki z pereł Gemlord
Opracowanie: Gemlord
Źródło: Gemlord
Czym są perły wysokiej jakości? Większość z Państwa zapewne spodziewa się, że za takie perły trzeba zapłacić wysoką cenę. Po części jest to prawdą, jednak jeśli zakupu dokonujemy świadomie, możemy znaleźć piękno w naprkolczyki z perłami - przykładem mogą być tu srebrne kolczyki z perłami wysokiej klasy o kształcie guzika, które znajdziemy już w cenie nawet kilkudziesięciu złotych. Większego budżetu będzie wymagał naszyjnik z pereł - jeśli perły mają być naprawdę piękne, nie obędzie się wydatku rzędu złotych kilkuset. Nie będzie to oczywiście biżuteria z najwyższej półki (ta może kosztować nawet setki tysięcy czy miliony złotych), jednak staranny wybór może sprawić, iż perły takie będą zachwycać w podobny sposób, jak te, na które wydalibyśmy sumę nawet kilka lub kilkanaście razy wyższą.

Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie nasunie się sama, jeśli zastanowimy się jaka cecha biżuterii jest postrzegana przez ludzkie oko jako najważniejsza. Która z jej właściwości powoduje, iż Panie tak chętnie dodają do garderoby kolczyki, naszyjniki czy też bransolety? Tą cechą jest połysk - zawsze chętnie nosimy rzeczy błyszczące, gdyż to przede wszystkim one rzucają się w oczy. Nosimy brylanty dla ich blasku. Biżuterię oprawiamy w szlachetne metale, których połysk będzie trwalszy niż metale z czasem matowiejące w wyniku procesu utleniania. Z perłami jest podobnie - najpiękniejsze będą te, których połysk wyróżni je spośród innych. Te o wyjątkowym blasku mogą nawet nie być idealne pod względem kształtu i czystości powierzchni, a i tak uznamy je za piękniejsze, niż perły idealnie kuliste, bez skaz, ale o połysku miernym.

Bransoleta z pereł Gemlord
Opracowanie: Gemlord
Źródło: Gemlord


Wystarczy zatem niewielki kompromis, aby kupić perły naprawdę piękne - połysk jest bowiem tylko jednym z sześciu czynników wpływających na cenę pereł. Owe pozostałe cechy - które przy ograniczonym budżecie powinniśmy potraktować jako mniej istotne - to kształt, czystość powierzchni, kolor, wielkość pereł oraz grubość powłoki perłowej (dla pereł jądrowych). Jeśli zamiast pereł okrągłych zdecydujemy się na przykład na kolczyki z perłami o kształcie guzika, ich cena spadnie dramatycznie (w przypadku srebrnej oprawy nawet do kilkunastu - dla słabej jakości - czy też kilkudziesięciu złotych - dla najlepszych pereł). Pamiętajmy jednak, aby wyszukać te, o wyjątkowym połysku - w przypadku tej cechy nie warto iść na jakiekolwiek kompromisy. Za perły o wyjątkowym blasku warto zapłacić kilka razy więcej, wydatek ten przełoży się bowiem na niezwykłe piękno, które stanie się przedmiotem zachwytu otoczenia. Kupując perły słabe musimy liczyć się z tym, że - jako przeciętne - pozostaną niezauważone.

Kolia z pereł Gemlord
Opracowanie: Gemlord
Źródło: Gemlord


Tu jednak napotykamy na kolejną trudność związaną z oceną połysku. Biżuteria w salonach jubilerskich prezentowana jest w oświetleniu halogenowym, znacznie wzmacniającym blask eksponowanych przedmiotów. W świetle dziennym będzie ona wyglądać zupełnie inaczej. Zakup przez internet jest z kolei obarczony innym ryzykiem - w zależności od oświetlenia użytego przy fotografowaniu prezentowany na zdjęciu przedmiot będzie błyszczał się mniej lub bardziej. Słowne opisy biżuterii również nam nie pomogą - jeśli sprzedawca nigdy nie widział pereł o naprawdę dobrym połysku, to zawsze opisze te swoje jako wyjątkowe. Jak zatem dokonać mądrego wyboru? Dla zakupów w sklepach jubilerskich jedynym rozwiązaniem jest porównanie - jeśli mamy perły o dobrym połysku, zawsze bierzmy je ze sobą na zakupy. I porównujmy w tym samym świetle, z biżuterią, którą zamierzamy zakupić. W przypadku zakupów internetowych natomiast - kupujmy u zaufanych sprzedawców i unikajmy tzw. "okazji". Cena pereł związana jest zawsze z ich jakością - perły tańsze, to zazwyczaj te dużo słabsze. I zazwyczaj sprzedawane ze znacznie wyższą marżą przez osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy.

1 2