X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Letnie i zimowe atrakcje Tatr

Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat których są częścią, wyróżniają się cechami typowo alpejskimi, co przejawia się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskich szczytów to ok. 2300 m, długość łańcucha w linii prostej – ok. 53 km, natomiast szerokość sięga 30 km czyniąc z nich miejsce bardzo chętnie wybierane na wakacje.


Tatry w całości objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi potoków i wyloty wielkich dolin tatrzańskich, czyli najniższe partie gór, porastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Nieco wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec. Tatry są zbyt niskie i mają zbyt strome stoki, aby mogły tam otrzymać się lodowce. Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich zagłębieniach. Najpiękniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym zbudowano urocze schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m n.p.m.), który jest przeznaczony tylko dla doświadczonych taterników. Aby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, warto wyprać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie wypasają stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, wśród których kilka udostępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić pięknie oświetlone, różnorodne formy naciekowe. Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Tatry
Opracowanie: hosiawak
Źródło: www.flickr.com
Z uwagi na wprowadzenie całkowitej ochrony na terenie Tatrzańskiego P.

Jeśli omawiany wątek Cię interesuje oraz szukasz więcej danych, to pod tym łączem (http://ekotur.wroclaw.pl/) znajdziesz ich bardzo dużo - będą one zbliżone tematycznie, ale tak samo ciekawe.

N., można się po nim poruszać tylko pieszo lub na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Tatry można okrążyć rowerem. Szlak liczy około 230 km i oferuje niezapomniane panoramy na góry. Dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one możliwość podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu znajduje się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Warto również zdobyć Giewont którego również roztacza się wspaniała panorama Tatr. Warto wspomnieć, iż Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad 300 lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków. Więcej informacji - url.

Tatry
Opracowanie: Szift
Źródło: www.flickr.com
Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski. Przepięknie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz współczesne atrakcje czekające na przybywających tu tłumnie gości.
Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej wykonane na szkle. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską warto przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wybudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się również kościół Św. Rodziny.

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się wspaniała panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego warto wybrać się w sierpniu, kiedy odbywa się tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr związana jest produkcja tradycyjnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.
Opracowanie: Ruszajwpolske.pl
23-07-08 07:25:02