Lato to wyjątkowy okres, w którym często już od rana wita nas słońce. Promienie słoneczne mają bardzo pozytywne skutki na nasz organizm ponieważ pod jego wpływem dochodzi do wzmożonego wydzielania się endorfin (tzw. hormonów szczęścia) oraz pod wpływem słońca dochodzi do wytwarzania witaminy D3, której niedobory prowadzą do częstszych infekcji oraz odwapniania się kości. Jednakże są i te niekorzystne aspekty przede wszystkim będące wynikiem nadużywania słońca oraz nieprawidłowego opalania się.
Promieniowanie słoneczne dzielimy na UVA, UVB i IR i są one o tyle niebezpieczne, ponieważ pod ich wpływem może dojść do poparzeń słonecznych, udarów a czasem osłabienia mechanizmów ochronnych skóry i w konsekwencji nowotworów. Bardzo ważne jest, aby używać podczas opalania odpowiednich kosmetyków chroniących organizm przed szkodliwymi czynnikami promieniowania. W zależności od rodzaju oraz karnacji naszej skóry, należy odpowiednio dobrać preparat przeznaczony do opalania w postaci kremu, olejku, mleczka czy emulsji do opalania.
Im jaśniejszy odcień skóry oraz naturalnie jaśniejsze włosy, należy zaopatrzyć się w preparaty z tzw. najwyższym faktorem czyli filtrem UV oznaczonym na opakowaniu preparatu jako SPF, np. skóra delikatna jasna - SPF pomiędzy 20-50, skóra śniada - SPF 15-20, ciemna cera - SPF 8-15. Wśród popularnych dostępnych marek
kosmetyków do najpopularniejszych należą:
Iwostin,
Soraya,
Flos-Lek,
Ziaja.
Wspomniane marki dysponują pełną gamą różnego rodzaju preparatów chroniących przed promieniowaniem słonecznym.
Jeżeli zależy nam, oprócz bezpieczeństwa, także na ładnej opaleniźnie, warto wspomóc się od wewnątrz dostępnymi suplementami diety zawierającymi w składzie min. beta-karoten , które oprócz przyspieszania opalania i utrzymania opalenizny dodatkowo chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, niekorzystnym działaniem wolnych rodników oraz dodatkowo intensywnie nawilżają skórę np.:
Beta-Solar,
Betacaroten Plus.
Opracowanie: Klinika Triclinium
Źródło: Klinika Triclinium
Również przestrzeganie kilku zasad zabezpieczy nas przed niepożądanymi poparzeniami słonecznymi, m.in. nie należy wystawiać się na słońce między dziesiątą a trzynastą podczas najsilniejszego promieniowania, należy używać filtrów wodoodpornych jeżeli opalanie połączone jest z kąpaniem, należy powtarzać nakładanie filtra co 2-3 godziny. Ponadto nie należy zapominać o ochronie skóry głowy oraz oczu. Bezwzględnie należy chronić głowę przed promieniowaniem nosząc nakrycie głowy, a oczy zakładając okulary przeciwsłoneczne posiadające szkła z filtrem UV.
Czasami mimo prawidłowej ochrony
skóry może mimo wszystko dojść do oparzeń po opalaniu. Jeżeli są one związane z licznymi zaczerwienieniami oraz pieczeniem, zaleca się stosowanie panthenolu, który będzie niwelował ból i stymulował proces odbudowy komórek skóry. Czasami wystarczy jednie używać preparatów oznaczonych jako preparaty po opalaniu, które będą zapewniać optymalne nawilżenie wysuszonej podczas opalania skóry oraz dzięki dodatkowym składnikom m.in. wyciągom z mięty, lilii wodnej i pantenolu będą dawały ukojenie i dawały efekt chłodzenia skóry.
Czy szukasz
na stronie laserowa korekcja wzroku katowice czegoś niezwykle zajmującego? Namawiamy zatem do kolejnego wpisu. Musisz tylko kliknąć w podany link.
Naturalnie po opalaniu można w domowych warunkach wspomagać się popularnym kefirem lub chudym mlekiem, które zmniejszą ból i pieczenie, mogące pojawić się po opalaniu.
Zobacz pierwszą część artykułu.