X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Lilia szkłem i stalą osnuta - wiosenny świecznik

świeczniki
Opracowanie: Steltona
Człowiek jest "podglądaczem" wszechczasów. Podgląda z badawczym zacięciem kształty i wdzięki natury. I to podglądanie wzmaga fascynację geniuszem przyrody i jej nieposkromioną pomysłowością kształtów oraz feerią barw. W efekcie tego zachwytu dochodzi do swoistego paradoksu – człowiek unieśmiertelnia w swoich dziełach wieczną już z natury Naturę.

Rzecz, faktycznie, ma się jednak inaczej - to właśnie przyroda prowadzi ludzką rękę, prowokując do stworzenia, np., stalowo-szklanych subtelnych form świecznika "Lilia wodna" duńskiej marki Stelton. Stelton to producent wyjątkowo luksusowych sprzętów, który tchnie w każdy swój produkt wysmakowane dostojeństwo idealnych proporcji. I tyczy się to zarówno kształtu, jak i materiału, z którego Stelton tworzy swoje działa sztuki użytkowej.

świeczniki
I tak świecznik "Lilia wodna" projektu Troelsa Seidenfadena składa się, na podobieństwo kwiatu lilii, z dwóch harmonizujących ze sobą brył. Podstawa ze starannie wykończonej, polerownej stali szlachetnej zdobiona jest, niepozostawiającym domysłu co do minimalistycznych skłonności producenta, logo. Druga część świecznika, w której umieszcza się tealight, stworzona jest z szronionego, borosilikonowego szkła odpornego na wysokie temperatury. Obie części świecznika charakteryzują się płynną, eliptycznie ściętą formą, a złożone w całość idealnie naśladują rozchylający się kwiat lilii.

Nieprzypadkowo Troels Seidenfaden nadał świecznikowi tak zakorzenioną w naturze i kulturze formę. Lilia przez wieki przybrała wiele symbolicznych znaczeń. Kojarzona jest z dostojeństwem, królewskością, chwałą. Jest też symbolem czystości, niewinności, do której, co zabawne, boska Afrodyta odczuwała odrazę. Z drugiej strony lilia, jako kwiat nocy, jest symbolem namiętnej i marzycielskiej miłości, której właśnie Wenus patronuje.

Lilia symbolizuje światło – do czego nawiązuje Seidenfaden swoim projektem. Ze światłem łączy się z kolei poczucie bezpieczeństwa, nadziei, aksamitnego nastroju. Lilia to symbol słońca, stąd też chętnie królowie i książęta przyjmowali ją za godło. Czasem była elementem zdobniczym berła lub korony. Lilie pojawiały się nawet w świątyni Salomona jako zwieńczenia kolumn w nawach.
Lilia pojmowana jest również jako symbol wyniosłości i dumy. I w tym znaczeniu świecznik Steltona odpowiada swojemu pierwowzorowi, jako że swoim dostojeństwem i roztaczanym czarem wyróżnia się na tle innych świeczników.
Stelton nieprzypadkowo skorzystał z talentu Troelsa Seidenfadena, człowieka o wielu umiejętnościach. Jego projekty służą najbardziej znanym światowym markom – m.in. firmom LEGO, Carlsberg, Ceramika Henry Watson.

Świecznik "Lilia wodna" marki Stelton to zaklęta w dekoracyjnej formie radość przebywania w gronie ukochanych osób. Taki świecznik pozwoli smakować wieczory w duchu klasycznego piękna i naturalnego relaksu.

Zafascynowany ludzką ciekawością natury - sklep - podsuwa pasjonatom nastrojów świecznik "Lilia wodna" jako natchnienie do rozmów o szczęściu.

Informacje o designerze:

Joanna J. Gawlikowska,
Krystian Wawrzyczek
18-06-22 15:18:47