X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Na bakier z niepłodnością

Zjawisko niepłodności jest jednym z najpoważniejszych problemów dzisiejszej. niepłodność oznacza niemożność posiadania dzieci i może oznaczać niezdolność do zajścia w ciążę lub jej donoszenia przez kobietę. W tym ostatnim przypadku korzystne w zapobieganiu mogą okazać się badania prenatalne, czyli badania zarodka.

Klinika leczenia niepłodności
Źródło: www.gyncentrum.pl

Niepłodność może być po stronie kobiety, mężczyzny lub obojga. W ostatnim czasie zjawisko to zostało uznane za problem charakterystyczny dla współczesności; aktualnie jego skala rośnie ze względu na powszechnie wzrastający poziom stresu, zanieczyszczenia środowiska i prowadzenie niewłaściwego stylu życia. Niepłodności nie można mylić z bezpłodnością, która oznacza permanentną niezdolność do rozmnażania się, wywołaną na przykład brakiem organów rodnych.

Diagnostyka
Diagnostyka niepłodności jest bardzo ważna. Należy przeprowadzić badania prenatalne w tym kierunku w przypadku, gdy kobieta pomimo starań nie zachodzi w ciążę przez dwanaście miesięcy przy właściwej częstotliwości stosunków, bez stosowania antykoncepcji. Bezpośrednią przyczyną występowania niepłodności są różne schorzenia. Najczęstszą z nich jest cukrzyca, która może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety i stać się powodem niemożności posiadania potomstwa. Inne możliwe przyczyny to impotencja u mężczyzn czy przedwczesne przekwitanie w przypadku kobiet. Diagnostyka pozwoli na nazwanie przyczyny wystąpienia dolegliwości i określenie szans na zapłodnienie.

Leczenie
Leczenie niepłodności to temat ostatnio niezwykle chętnie poruszany, również ze względu na wiążące się z nim spory natury moralnej. Sposób leczenia uzależniony będzie od zdiagnozowanej przyczyny niepłodności. Może mieć miejsce przy pomocy lekarstw w celu regulowania jajeczkowania. W przypadku niedrożności narządów rozrodczych konieczne bywają zabiegi chirurgiczne. Najszerzej znanym i często omawianym środkiem do leczenia niepłodności jest jednak zapłodnienie in vitro, zwane także pozaustrojowym. Polega ono na połączeniu komórki jajowej z nasieniem poza ciałem kobiety, a później wprowadzeniu zapłodnionej komórki do organizmu. Kwestie sporne związane z takim zapłodnieniem wynikają w dużym stopniu z zasad części kościołów, które się tej metodzie sprzeciwiają. Ważny jest także aspekt przechowywania nadprogramowej ilości zarodków oraz wykorzystywania ich do celów odmiennych niż zapłodnienie i umieszczenie w organizmie kobiety.
Źródło: Gyncentrum
19-06-06 07:03:05