X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Wazoniki wyobraźnią kreślone

wazony
Opracowanie: Rosendahl
Szkło jest ogromnie wdzięcznym materiałem, który plastycznie poddaje się twórczym dłoniom projektantów. Dzięki możliwościom zmyślnego przenikania barw czy typów szkła, zamkniętych szczelnie w jednej bryle, uzyskuje się zupełnie fantazyjne efekty. Z racji subtelności materiału – dmuchanego szkła, z którego są wykonane wazoniki duńskiej firmy Rosendahl, ich forma zdaje się być wiotka i eteryczna, choć faktycznie są stabilne i trwałe.

Wazonik z serii Filigran, samą swą nazwą budzi skojarzenia z aksamitną lekkością. Zdaje się, jakby lewitował nad stołem. A to za sprawą warstwy przezroczystego szkła tworzącego jego podstawę. Wrażenie lekkości wzmaga delikatna, zamglona biel szkła. Całość sprawiająca wrażenie rozkwitającego kwiatu, rozchylającego kielich, przesycona jest, tradycyjnie, duchem skandynawskiego minimalizmu. Dzięki harmonijnym, subtelnie prostym kształtom ten wazonik dla estetów wzmacnia czar ciętych kwiatów, pozwalając im tworzyć wyrazisty, kolorystyczny akcent, kontrastujący z mleczno-szronionym szkłem Filigranu.

wazony
Innym skandynawskim pomysłem na eksponowanie nieokiełznanej kolorystycznej i formalnej pomysłowości natury jest wazon z serii Lin Utzon, który przyjął swoją nazwę od imienia i nazwiska projektantki form niebywałych. Tu z kolei mlecznobiałe szkło przybrało organiczną formę przysadzistego kształtu osadzonego na zwężających się u podstawy nóżkach. W ten sposób wazonik wygląda tak, jakby miał ożyć i pobiec przed siebie.

Mamy tu do czynienia z sympatyczną zabawą kształtem – ten wazonik uruchamia wyobraźnię patrzącego i przywodzi wspomnienie podstawy rakiety z filmów animowanych. Gdy przyjrzeć mu się dłużej, doznaje się nagle swoistego objawienia. Wazonik Lin Utzon przypomina klasyczny wazon, któremu wycięto część dna, formując zeń spiczaste nóżki. Okazuje się, że odjęcie od bazowego kształtu jakiś znanych i utrwalonych w powszechnej świadomości elementów sprawia, że powstaje kształt nowy, uroczy i egzotyczny.

Poszukujący kształtów, które poddano metamorfozie, sklep , kochając szklane formy oddziałujące na wyobraźnię, aranżuje kwieciste kompozycje w wazonikach marki Rosendahl.

Joanna J. Gawlikowska,
Krystian Wawrzyczek
18-11-10 07:14:03