Salon to centrum życia towarzyskiego każdego domu. Tam na kanapie zasiadają rodziny, przyjaciele, zakochani. Wygodna kanapa sprzyja długim rozmowom, którym towarzyszy lampka
wina czy filiżanka aromatycznej
kawy. Co robić gdy na naszym meblu pojawi się
plama?
Problem utrzymania w czystości
mebli tapicerowanych spędza sen z powiek nie jednemu właścicielowi wymarzonej kanapy, sofy czy fotela. Co robić by
meble były długo piękne, czyste i wyglądały jak nowe radzi Monika Bielska, ekspert ds. tkanin i skór Mebelplast SA.
Niepowtarzalny urok mebli w szenilach…
Klienci salonów Livingroom by Mebelplast szukając idealnego mebla do swojego salonu mają do wyboru 400 modeli i ok. 1500 rodzajów tkanin i skór. Jednymi z najczęściej stosowanych materiałów tapicerskie są obecnie
tkaniny szenilowe. Powstają one przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik produkcyjnych i wykończeniowych. Jest to splot przędzy szenilowej, nadający tkaninie miękkość i jednocześnie jedwabisty połysk. Charakterystyczna cecha tej tkaniny - (świetnej jakości
tkaniny drukowane) to nieregularna powierzchnia dająca wspaniały efekt gry światła i cienia
Szenile o bardzo drobnym ale wyrazistym splocie charyzmatycznie wydobywają formę mebli o prostych formach , nadając im niepowtarzalny charakter tak jak w przypadku modelu sofy Carisma w tkaninie Cuba grau/antrazith i sofa Ravenna w tkaninie Cuba Ecru.
Ich urok zależy także od Ciebie!
By mebel obity tkaniną szenilową długo pozostawał piękny, ważne jest by wszelki brud, kurz czy też inne zanieczyszczenia nie pozostawały długo na powierzchni tkaniny - (
tkaniny drukowane). Zaleca się zatem regularne odkurzanie mebla oraz czyszczenie i rozczesywanie ręczne za pomocą miękkiej szczotki, unikając jednak nadmiernego tarcia, aby nie uszkodzić włókien.
Meble tapicerowane nie powinny być narażone na bezpośrednie
światło słoneczne. Pod jego wpływem kolory płowieją i tracą swój pierwotny odcień. Światło słońca może powodować przyspieszone zużycie niektórych tkanin. Meble należy ustawić tak, by nie był w miejscu zbyt nasłonecznionym. Przed zbyt silnym nasłonecznieniem wystarczy ochraniać meble go używając firanek,
zasłon lub
żaluzji.
Bliskość źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy
kominek, wpływa bardzo niekorzystnie na żywotność tkaniny i może prowadzić do jej uszkodzenia dlatego szukając idealnego miejsca ustawienia mebla trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią odległość od tych źródeł ciepła.
Dla uniknięcia zbyt szybkiego zużycia tkaniny, jeśli to możliwe, regularnie należy odwracać poduchy. Ich częste trzepanie pozwoli dłużej utrzymać żądany kształt.
Nigdy i pod żadnym pozorem nie wolno wyciągać z tkaniny nitek. W razie potrzeby wystarczy delikatnie wsunąć je z powrotem igłą.
Nie takie straszne plamy
Wyschnięte zabrudzenia, jak na przykład resztki jedzenia, mogą być delikatnie usunięte tępą stroną noża lub łyżeczką. Nigdy nie należy używać do tego celu ostrych narzędzi.
Płyny powinny być "wciągane" dobrze chłonącą , czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Nigdy nie należy wcierać mokrych zabrudzeń. Jeśli do usuwania plam używamy
detergentu, koniecznie należy sprawdzić najpierw jego działanie na tkaninę. Najlepiej zrobić to w miejscu, które nie jest widoczne, ponieważ detergent może zmienić odcień tkaniny. Czyszczenie zawsze rozpoczynamy od brzegów, kierując się do środka czyszczonej powierzchni. Najlepiej jest czyścić całą powierzchnię, od szwu do szwu. Czyszcząc, nigdy nie wywieramy zbyt dużego nacisku na tkaninę. Wycieramy ją delikatnie, szczotkujemy i pozwalamy wolno wysychać. Na koniec mebel należy odkurzyć w czyszczonym miejscu i jeszcze raz wyszczotkować.
Piwo, sok pomarańczowy, herbata - natychmiast zbieramy ciecz chłonną ściereczką lub ręcznikiem papierowym - nie wcieramy ! Czyścimy to miejsce letnią wodą destylowaną z odrobiną delikatnego detergentu.
Plamy z krwi, masła, oleju, pomidora czerwonej papryki, makijażu - czyścimy zimną wodą destylowaną;
Coca-cola, czarna porzeczka, kawa, likier, mleko, dżem, burak, czerwone wino – czyścimy letnią wodą destylowaną z dodatkiem delikatnego detergentu.
Guma do żucia - zmrażamy gumę, najlepiej sprayem zamrażającym i delikatnie usuwamy krusząc.
Czekolada - czyścimy wodą destylowaną z odrobiną delikatnego detergentu
Atrament - używamy delikatnego detergentu.